| KenzorVlad a întrebat:

Imi puteti spune cum se face aceasta sarcina? : explicati simetria din ultimele patru versuri doina zic doina suspin tot cu doina ma mai tin doina cant doina soptesc tot cu doina vietuiesc

Răspuns Câştigător
| didina6850 a răspuns:

Simetria consta in repetarea sintagmelor. versurile 1 si 3 costa in cate doua propozitii avand ca complement direct 'doina', urmat de predicat. versurile 2 si 4 sunt formate din constructia 'tot cu doina' urmat de un pronume complement direct si predicat. deci se observa simetria intre versurile 1-3, 2-4, construita cu ajutorul repetitiei.