| mitzamihai a întrebat:

Cine imi spune ce este doina?

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
| andru0411 a răspuns:

Doina este o creație lirică vocală sau instrumentală, specifică poporului român, în care interpretul își exprimă în mod direct sentimentele de dor, de jale, de înstrăinare, de revoltă, tristețe, iubire, ură impotriva asupritorilor, regret, etc.

Cuvintele „dor" și „jale" nu se întâlnesc atât de des în folclorul altor culturi/popoare, însă există un corespondent în fiecare limbă, de exemplu englezescul "longing", pentru „dor", sau nemțescul "Sehnsucht", iar cuvântul „jale", în engleză fiind "dreariness" sau "grief".

| mitzamihai explică (pentru andru0411):

Ai luat-o de pe wikipedia!