| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune niste nume de basme frantuzesti si japoneze? Am nevoie la o tema sa enumar cateva.

2 răspunsuri:
| Basthet a răspuns:

Bună! Câteva basme franceze: Motanul încălțat, Zânele, Barbă Albastră, Piele-de-măgar, Riquet cel moțat - toate de Charles Perrault. Ar fi bine dacă ai și citi aceste basme, sunt atât de frumoase! Le poți găsi pe blogul "Povestiri pe scurt de lecturi școlare".
Basme japoneze: Povestea frumoasei Hacikazuki, Morișca năzdrăvană, Casa privighetorilor, Castelul reginei pisicilor, Samurai pe negândite.
Succes!