| fabian12345326 a întrebat:

Îmi puteți spune va rog mult, despre acidul clorhidric?
- Formula chimica, proprietăți fizice, importanta biologica a acidului clorhidric, si rolul lui la nivelul gastric

3 răspunsuri:
| Alexx234qw a răspuns:

Formula chimică: HCl
Importanta biologica: celulele stomacului produc sucul gastric care pe lângă alte substanțe conține si acid clorhidric. Acesta are in stomac 2 roluri: produce un mediu acid (adică tare) in stomac și astfel impiedica aparitia sau dezvoltarea germenilor (bacterii, virusuri) in stomac ajusi odata cu hrana (retinem ca exista cateva virusuri care sunt rezistente la actiunea acidului clorhidric cum ar fi virusul care produce ulcerul) și, de asemenea, acidul clorhidric mai are rol in activarea pepsinei din stomac (o substanta secretata de stomac).
Proprietati fizice: poate fi gazos sau lichis (depinde de temperatura), se mai numeste si „acid muriatic".
Cam atat stiu!

| FireBlazer08 a răspuns:

Formula este HCl
Proprietăți fizice: lichid, incolor.
Acesta este important deoarece ajuta la digestie. Acesta se găsește in stomac, si dizolva enzimele din mâncare, astfel pragatind-o sa fie absorbită la nivelul intestinelor

| fabian12345326 explică (pentru FireBlazer08):

Mai am doua de genul asta, dacă poți sa mi spui și pentru astea, te rog mult din tot sufletul meu.
ACIDUL CITRIC:formula chimica, proprietăți fizice, importanta biologica, si utilizari

Si pentru:
ACIDUL ACETIC:formula chimica, proprietăți fizice, importanta biologica și utilizari
Ambele separat una de cealaltă te rog mult