| ChirtoacaMadlena a întrebat:

Îmi spune cineva cum se traduce corect din limba rusă cuvîntul "бахилы"? funda)

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Eu am în față un dicționar rus - român de 46.000 de cuvinte și nu am găsit acest cuvînt.
Doar dacă n-o fi ceva în argou sau vreo altă mizerie.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Bahile (caută la imagini/google și le găsești), o "încălțăminte" specială, spitalicească, de unică folosință, oferită mai mult aparținătorilor care merg în vizită la cei internați... Sunt niște păpucei din nailon, anti-microbi.

| Iuliapaula12 a răspuns:

бахилы-galoș,sosoni

| nowandrei a răspuns:

Hei, din cate stiu eu бахилы inseamna incaltaminte, dar depinde de contextul in care se afla.

| ChirtoacaMadlena explică:

Din alea pentru spital