| adelina_2974 a întrebat:

Imi spune si mie cineva care sunt numerele R Q Z N ca nu le-am inteles. adica care sunt cele cu minus sau plus sau cele cu virgula sau fractie plzzz vreau raspunsuri. mersi

Răspuns Câştigător
| Domyno a răspuns:

Sa o luam cu inceputul.
Prima data inveti despre N (Multimea numerelor naturale), ea cuprinde numerele de la 0, pana la infinit adica 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7,... infinit.

Apoi Z (multimea numerelor intregi), ea cuprinde atat numerele negative cat si cele pozitive adica de la minus infinit -4, -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3, 4,... infinit.

Urmeaza Q (multimea numerelor rationale), ea cuprinde numerele fractionare, scrise cu virgula, sau sub forma de fractie, adica -1. 1 sau 13. 2 sau 100. Observi ca N si Z sunt incluse in Q, adica Q cuprinde si -3 sau 5, nu toate trebuie sa fie cu virgulawinking

Si mai ramane R, ma rog inainte sa vorbim de R (multimea numerelor reale), mai trebuie sa stii o multime cea a numerelor irationale, scrisa de obicei cu I sau R/Q (R minus Q). Multimea I cuprinde numerele care nu sunt irationale, precum Pi (banuiesc ca stii de PI, care are valoarea aproximativa cu 3, 14159265, insa cifrele de dupa virgula nu se opresc la 5 ele continua si continua la nesfarsit, intr-un mod ca sa spun dezordonat, adica nu e cu perioada). Deci multimea numerelor irationale contin numerele ce au dupa virgula aceste cifre "Dezordonate" (eu ti le spun ca-s dezordonate ca sa intelegi despre ce e vorba), de exemplu radical din 2, sau radical din 3winking ai sa inveti tu.

Si sa revenim la R (multimea numerelor reale), ea cupride toate numerele de mai sus, nu conteaza daca sunt intregi, naturale, rationale sau irationale, toate intra in multimea R.

In concluzie.
N este inclusa in Z
Z este inclusa in Q
si
Q este inclusa in R.

P. S. ca sa stii in clasa a 10-a vei invata despre C (multimea numerelor compleze), nu intru in detalii dar iti spun ca C este mai mare decat R, adica la randul ei multimea R este inclusa in C.

Sper ca te-am ajutat big grin, mi-a facut placere sa imi aduc aminte de matematica de gimnaziu, Doamne cat o iubesc :X laughing

| Mihnea-Stefan_Chiose_1992 a răspuns (pentru Domyno):

M-ai ajutat si pe mine foarte mult.
Ai fi un profesor foarte bun... daca nu esti deja

9 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

N sunt numerele naturale care sunt strict pozitive cum ar fi { 1, 2, 3, 4... 234, 235... 1000 etc}
Z sunt numerele intregi srise sub forma de fractii zecimale finite sau infinite. Exemplu: 278, 9054; 0, 0000000000023; 3248343249304, 8789; 321, 22(598)

Q-numere rationale.Mulțimea Q, deși conține un număr infinit de elemente, este numărabilă, adică are același cardinal (potență, putere) ca N si ca Z.

Iar R se este numerele reale care contine tot felul de numere. EXEMPLU: 1, 2, 3, 4...
1 la putere 2, 2 la putere 3 etc
- 1, 1 supra 2, - 1/3
1, 1 2, 2 3, 3 4, 4 etc

| Sorinella20 a răspuns:

R- este multimea numerelor reale (sunt toate, toate numerel, si fractii, si cu virgula, si fara virgula, cu minus- deci absolut toate numerele)
Q- este multimea numerelor rationale (fractiile)
Z- este multimea numerelor intregi (cele cu + si -, adica de ex: 1, 2, 3, 65, 73, -1,-3,-65)
N-este multimea numerelor naturale (numerel incepand cu 0 (zero) si terminand cu +infinit: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, etc). Lamurita? :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ms prieteni mi-ati fost de mare ajutorwinkingbig grin:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dac vrei citeste ce a is (__(_____() sau daca nu uita te in caiet ca eu asa fac de iau 8 la mate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ducetiva dracu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mersi pentru ajutor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Radicalii sunt tot numere rationale?

| BlayZeR a răspuns:

As ava si eu o intrebare si am scris la raspunsuri in speranta ca se va citilaughing. deci as vrea sa stiu daca imi puteti explica cu se rezolva problemele cu procenteyin yang va rogg m-ar ajuta mult. mersi:d