| AndreiTraceur a întrebat:

Imi spuneti si mie va rog niste antonime adverbiale?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Ar trebui sa stii ca :
* Antonimele sunt cuvinte de forma diferita si inteles opus.
* Perechea de antonime trebuie sa fie compusa din parti de vorbire de acelasi fel.

Deci, perechea de antonime trebuie sa fie de tipul substantiv->substantiv(bucurie#tristete)
verb->verb( a veni# a pleca; a lua#a da)
adverb->adverb( sus#jos; repede#incet; devreme#tarziu; aici#acolo; zilnic#periodic; inainte#inapoi; acum#atunci; destul#putin; arareori#deseori; mult#putin)

| popandau36 a răspuns (pentru alessia5158):

Nu trbuia sa explicit big grin trebuia doar sa zici antonimele ca ne prindeam sa stii

3 răspunsuri:
| Northern a răspuns:

Bună ziua! Îți dau câteva exemple aici-acolo, încet-repede, jos-sus, devreme-târziu, odată-niciodată etc. Sper că ai înțeles. O zi frumoasă să ai!