| Sylvy13 a întrebat:

Imi trebuie 15 prop cu passe compose cu verbe de grupa 3. fundita pentru cele mai multe si mai frumoase

5 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Si mie imi trebuie un big mac, dar nu e mec pe-aproape.

| loli_8683 a răspuns:

Http://www.leconjugueur.com/php5/index.php?v=vendre
aici scrii verbul, iti da forma corecta si alcatuiesti o propozitie.

| alexgogo a răspuns:

N-o sa te ajut la tema, pe care o vei face singur/a dupa ce vei citi urmatoarele:

Grupa a III-a cuprinde verbele care se termina la infinitiv in -ir, -oir, -re;

Passe compose

Se formeaza din prezentul verbelor avoir sau etre si participiul trecut al verbelor de conjugat

Prezentul verbului avoir:

J’ai

Tu as

Il/elle a

Nous avons

Vous avez

Ils/elles ont

Prezentul verbului etre:

Je suis

Tu es

Il est

Nous sommes

Vous etes

Ils/elles sont

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ms mult...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il a ete etonne de voir ca.