| RazvanStefan a întrebat:

Neata TPU! Am de facut la franceza propozitii cu verpe la grupa 1, 2, 3 la passe compose. Cine imi spune si mie niste verbe din astea de clasa a 7. Ms dau funda.

Răspuns Câştigător
| Adinnutza a răspuns:

Passe compose(perfectul compus)se formeaza de la prezentul unuia dintre auxiliare(avoir sau etre)plus participil trecut al verbului de conjugat.Sa zicem ca luam verbul parler de grupa I. o sa ti-l conjug la passe compose la toate persoanele...
J'ai parle tu as parle il/elle/on parle nous avons parle vous avez parle ils/elles parle.La parle se pune accent ascutit pe ultimul e. O propozitie ar fi:Vous avez parlé à votre mère au sujet de mauvaise note reçue le Maths. Tu ai vorbit cu mama ta despre nota proasta primita la matematica.Asta este un exemplu de propozitie. E usor sa le facipe restul.Iti alegi alt verb il conjugi la passe compose apoi faci propozitia
te pup. daca ai vreo nelamurire ti-am dat id sau imi zici pe TPU

9 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Pai, manualul tau de franceza ti le va spune, impreuna cu manualul de limba romana, impreuna cu ce ti-a predat profesorul in clasa impreuna cu mintea ta cea sclipitoare

| Andreutzaaaaa a răspuns (pentru Minnie):

Nu,in manual nu gasesti nimic... Absolut nimic!straight face

| Adinnutza a răspuns:

Baga id meu si te ajut eu cu tot ce vrei la franceza.may sheya

| Adinnutza a răspuns:

Baga id meu si te ajut eu cu tot ce vrei la franceza.may_sheya
imi pare rau pentru greseala may_sheya

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu]
\

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Envoyer este la grupa 1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rester, arriver, voayager, oublier, manger, passer, entrer

| doolsik09 a răspuns:

Verbele:arriver danser finir reunir travailler commancer reussier apprendre ecrire voir comprendre savoir etre aller savoir voir avoir reviner habiter travailler

| munteanualin a răspuns:

Mersi mult adinnutza ca m-ai ajutat si pe mine in acelasi timp