| IonDumitrescu a întrebat:

In cat timp se poate invata limba spaniola la un nivel avansat? Adica sa stii sa vorbesti bine, gramatica, etc.
Vreau sa fac facultatea in Spania si de aia ma intereseaza

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"In cat timp se poate invata limba spaniola" - depinde de istețimea și receptivitateaa "elev"-ului, undeva intre o lună și o viață

| JicaContra a răspuns:

Intensiv si cu destula motivare (care tu ai) in cateva luni
mai ales ca e spaniola, nu germana, un vorbitor nativ de romana ii e foarte usor sa invete italiana si spaniola, eu inteleg italiana pentru ca m-am uitat un an la un canal italian, iar spaniola e aproape la fel de usoara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că dacă te apuci de invăţat încă de pe acum şi te ţii de treabă, în maxim 2 ani.
Eu am învăţat-o în copilărie "după ureche" din telenovele şi ştiu să port o conversaţie în spaniolă dacă ar fi cazul.
Nici nu e limbă grea, se învaţă uşor, de aceea tot mai mulţi români ştiu să vorbească spaniolă.

Întrebări recente