| adrianae a întrebat:

In ce universitati din Romania e bine sa inveti relatiile internationale?

8 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu stiu unde se invata si unde nu RI, dar stiu ca la Istorie, in cadrul Universitatii Bucuresti, e un program de licenta RI, si se face scoala. Acolo inveti cel mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relatii internationale este un fel de stiinte politice dar altfel spus. Mai bine te indrepti spre o specializare serioasa nu spre somaj peste 3-4 ani. Am studiat relatii internationale si nu prea gasesti job in domeniu. Te vezi in administratia publica sau ONU? Cam greu de ajuns si ce se face la relatii internationale este cam apa de ploaie. La UBB Cluj au cateva specializari pe relatii internationale si stiinte politice. Mult spor sa gasesti un job IN DOMENIU dupa licenta/master. Vei sfarsi prin vreo multinationala cu salar de 1500 lei net.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu te superi, dar nu ai invatat practic nimic, nici limitele domeniului nu le-ai observat. Nu sunt RI un fel de stiinte politice, sa stii. Ai facut la o fabrica de diplome, cumva? Iti dau dreptate insa, nu o sa intre toti in diplomatie sau la ONU, asta e clar; se formeaza fiecare intelectual cum crede insa.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

RI sunt Istorie, Istoria este una din cele cateva stiinte fundamentale, iar RI e o aplicatie a acestei stiinte. Se face Istorie cu trimitere spre situatia prezenta, Diplomatie, institutii internationale, mecanisme de securitate internationala, ce mai, Istorie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Am studiat in International Baccalaureate si o sa am diploma

| adrianae explică (pentru anonim_4396):

Ce specialitate serioasa recomanzi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dintr-o promotie de studenti cati lucreaza in domeniu cat de cat conex cu relatiile internationale? Sa fim seriosi...majoritatea cauta un job in alt domeniu sau fac o a doua facultate pentru ca prima nu ajutat cu nimic. Si la UBB Cluj se face scoala serioasa dar cine angajeaza politologi? Pentru ca asta iti este profesia, ca ii spui relatii internationale sau stiinte politice. Am facut cursuri de negocieri internationale, institutii europene, drept etc dar nu se compara cu ce faci la drept sau la alta facultate serioasa care iti da o pregatire si un job. Daca vrei o cariera in domeniul relatii internationale mergi la academia Mihai Viteazu din Bucuresti. Dupa poate te iau cei de la SRI sau SIE. In domeniu specific pe diplomatie, negociator, europarlamentar etc ajung extrem de putini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Politie, medicina, IT, litere, fizica, matematica, inginerie electronica. Domenii in care sa gasesti un post dupa absolvire. Nu sa mergi direct la somaj cu dosarul. Specializarile exacte sunt cele mai cautate si materiile umane sunt cu cei mai multi someri. Nici la psihologie nu mai merge asa bine pentru ca este plin de psihologi si de absolventi. Daca esti sanatos si ai conditie fizica buna recomand scoala de politie. Poti face si de ofiteri la academia de politie. Costum frumos si pozitie respectata. Din ce auzeam chiar duc lipsa de personal si recruteaza de peste tot.