| hecamefrommetalland a întrebat:

In chimie,in momentul cand facem o ecuatie chimica,la ce foloseste egalarea si coeficientii stochiometrici? ecuatia e gresita fara ei? imi puteti explica cum sa ii folosesc, mai clar?

Răspuns Câştigător
| JackDanielTime a răspuns:

Cand facem o omleta de ce mai punem oua?
Cand facem mancare de ce mai punem sare?
Acei coeficienti stoechiometrici fac ca ce-ai scris tu sa fie egal.
E ca si cum ai scrie ca 4=2.Ei bine coeficientul stoechiometric face ca sa fie o egalitate deci 4=2*2.
De exemplu H2+Cl2=HCl daca dai factor comun o sa ai 2(H+Cl)=HCl.E corect asa? Nu
De aceea vei pune H2+Cl2=2HCl
Sper ca te-am facut sa intelegi.
Fundaa?