| Gabriello02 a întrebat:

In examen la subiectul 1 ex 1, e bine daca la "crezuse" am dat sinonim pe "se asteptase"?

12 răspunsuri:
| betsy a răspuns:

Teoretic este corect, daca ai pastrat timpul si modul (adica ai scris chiar forma "se asteptase").

Se potriveste si cu contextul, dar acum depinde si de corector. Unii iti pot puncta, altii nu, desi, ti-am spus, mie mi se pare corectwinking

Eu am pus "gandise".

| zalisa a răspuns:

Depinde de cel care corecteaza, cat de sever va fi big grin cu un pic de noroc ti-l puncteaza

| Sophie90 a răspuns:

Eu zic ca da eu am pus gandi sau isi inchipui

| dragos9234 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate nu

| Gabriello02 explică:

La ''sa stiu'' functia sintactica era complement indirect sa predicat verbal?

| CaNaBiS13 a răspuns (pentru Gabriello02):

Complement indirect.

| misterioaѕa a răspuns (pentru Gabriello02):

"Să ştiu" este verb predicativ şi are funcţia sintactică de predicat verbal.
Succes

| CaNaBiS13 a răspuns:

E ok eu. am stat 5 minute..nu-mi pica fisa... acolo sam or eurolling on the floor... am pus se gandi

| KaTy20 a răspuns:

Depinde te context

| 05Virgil10 a răspuns:

Merge, dar se asteptase are mai multe intelesuri

| ExtremeBoy12 a răspuns:

Da:
El crezuse ca vine
El se asteptase sa vina