| Pretty10Girl a întrebat:

In legatura cu examenul Cambridge, proba de speaking, as vrea sa stiu cum se intra la proba ( de ex: Eu am numarul 103. Voi intra cu cel care are nr de dinaintea mea sau nu?). Am primit fisierul pdf cu nr si ora la care trebuie sa ma prezint, dar am o incertitudine, orele pentru speaking sunt aceleasi pentru toti sau doar pentru persoana care primeste email-ul, deoarece am aceeasi ora cu o prietena?

4 răspunsuri:
| Diabolique a răspuns:

Vei susține partea de Speaking cu candidatul 102 sau 104, se pare că vei afla în ziua respectivă.
Mi se pare puțin cam ciudat, totuși. Țin minte că eu am aflat înainte cu o zi cine va fi partenerul meu, timp în care am putut să ne pregătim împreună.
Ce scrie în fișier, mai exact? Se specifică o anumită oră, iar în anexă te sfătuiește să ajungi cu 30 de minute mai devreme? Dacă da, atunci anunțul e valabil pentru mai mulți candidați.
În mod normal însă, ora specificată este valabilă doar pentru tine și partenerul tău. Coincidența face că prietena ta trebuie să se prezinte în același timp, însă ea va susține proba cu o comisie diferită.
Îți urez mult succes la examen. Stai liniștită, greul a trecut. O să vezi că proba asta ți se va părea floare la ureche și nici nu-ți vei da seama ce repede trece timpul.
Baftă!

| Pretty10Girl explică (pentru Diabolique):

Multumesc mult...macar am mai aflat cate cevahappy

| raluk27 a răspuns:

Cand te prezinti la ora programata, te invita sa iei loc intr-o sala mare, cu scaune, unde sunt si alti candidati, parinti etc. In fata e o masa gen prezidiu unde sunt 3-4 persoane (angajati ai Consiliului Britanic sau profesori). Si astepti cam 15-20 min sau mai mult, apoi te striga cei din fata, pe tine si inca o persoana. (ex. Dl Popescu si domnisoara Ionescu). Deci nu stii daca e cel care are nr dupa tine sau inaintea ta. Deci chestia e pur si simplu aleatorie. Cu prietena ta e foarte posibil sa nu ai nicio treaba, chiar daca a fost si ea programata la aceeasi ora. Tot aia iti spun unde sa mergi. De regula in curtea British Council (ma refer la Bucuresti) exista mai multe constructii, gen casute. Si iti indica in care cladire sa intri, la ce etaj si in ce sala. Pana ajungi ai timp ca schimbi doua vorbe cu colegul. Cand ati sosit in fata salii, e posibil sa fiti invitati sa intrati imediat sau asteptati sa iasa perechea dinaintea voastra.
Cand am dat eu, era o sala foarte mica, gen birou. Era o tipa (romanca), care statea la birou si coordona discutia, si alaturi la un pupitru ceva mai mic statea un englez cu o foaie in fata si urmarea discutia foarte atent, notand greselile.