| Pretty10Girl a întrebat:

In liceul Spiru Haret din tg. jiu trebuie sa dau obligatoriu la o limba straina intensiv (filologie intensiv sau franceza intensiv) sau este si filologie normala adica fara intensiv o limba straina?

4 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

OOOooo bine ai venit la Targu-Jiu! si eu fac liceul acolo! Anul asta am trecut a -12-a la Liceul de Muzica si Arte Plastice''C.Brailoiu''! Filologie normala nu este, trebuie sa-ti alegi o limba! Mie imi place franceza si sunt la franceza avansata si engleza incepatoare! Imi place si engleza, stiu ca de e viitor dar am facut de mica franceza si am prins-o mai usor! Vezi bine ca vremurile sunt grele, cine n-are scoala, zic eu n-are nimic! E important sa stii o limba straina! Ca e franceza, engleza pana la urma nu mai conteaza asa mult! mereu e bine sa stii cate ceva din toate, sa te axezi pe o limba s-a stii bine, de exemplu franceza, dar sa stii sa poti si o conversatie in lb. engleza(la limita posibilului)Eu am fost si in Franta si de acolo stiu mai bine franceza si am inceput s-o indragesc! La Spiru Haret e frumos la liceu, se invata bine, o sa faci limbile straine cu aceeasi profesoara ca si mie cu d-na Popescu Dana, o doamna tanara, foarte draguta, minunata, eu o indragesc foarte tare! Succes in noul an scolar!

| Raiden a răspuns:

1. Nu exista " filologie normala".
Doar Filologie - Bilingv, Filologie - Intensiv, Filologie - Limbi Straine.

2. Trebuia sa mergi la targul de oferte organizat in orasul tau si sa intrebi acolo.
3. Informeaza-te direct la liceu. happy

| Raiden a răspuns:

Si apropo, nu e mare diferenta intre Filologie - Limbi Straine ( Filologie normala, cum ii zici tu) si Filologie - Intensiv.
In clasa aIXa si aXa vei avea 4 ore de L1 (limba la care esti avansat) la ambele profiluri.
Din aIXa vei mai avea inca o ora la Filologie - Intensiv, mare chestie. laughing

| pep a răspuns:

Buna ziua!
Cel mai bine ar fi sa te informezi direct de la sursa, adica sa te deplasezi pana la Liceul Spiru Haret, sa intrii cu un pic de curaj la secretariat si sa intrebi.De asemenea poti afla numarul de telefon si sa suni. Merita incercarea. Poti urma si sfaturile elevilor din acel liceu sau ale celor ce iti raspund pe internet insa sfatul meu este sa te orientezi intotdeauna spre sursa. Uneori depinde si pe cine intrebi, raspunsurile pot fi influentate de subiectivismul celui care iti raspunde si te poate influenta, la randul tau, negativ. Poate ca cel care iti raspunde nu are o parere buna despre acest liceu sau despre profesori, este plictisit, si-a gresit alegerea, nu are vocatie spre asa ceva. Indiferent de sfaturile pe care le primesti, este foarte important sa mergi la liceul unde tu voiesti sa mergi, sa te orientezi spre directia si cariera care crezi ca iti poate aduce succes si satisfactii. Chiar daca nu izbutesti din prima, sa nu te descurajezi, fii tenace, invata si mergi mai departe. Mai incerci inca o data.Nu uita deviza olimpica : "Ai pierdut, continua! Ai invins, continua! "E foarte important sa mergi, in viitor, la serviciu din placere. Daca iti place filologia, foarte bine.Filologia reprezinta un taram unde poti avea trairi intense si multe satisfactii pe plan profesional.Indiferent cate limbi vei invata si la ce nivel, sfatul meu este sa iubesti si sa respecti limba materna, limba romana.Chiar daca scrii pe internet, pe o bucata de hartie sau pe nisip, te sfatuiesc sa scrii corect. Asta din respect pentru limba noastra materna, din respect pentru inaintasii nostri, din respect pentru noi insine, din respect pentru tine insati.Mai ales ca doresti sa mergi la un liceu de filologie, iti sugerez sa nu scrii nici macar in gluma gresit, sa nu iei in seama "moda vremii". De exemplu, te-as ruga sa nu mai scrii "adica" in loc de "adica" iar substantivele proprii sa fie proprii, scrise cu majuscule, cum ar fi, in cazul tau, denumirea orasului Targu Jiu (asta si din respect pentru acest oras, nu numai pentru limba). Spre ca nu te-ai suparat. Iti doresc mult succes! P. M.