| CriCri a întrebat:

In limba engleza verbul "to do" se poate conjuga la timpul prezent simplu? Daca da, la interogativ se zice "Do I do?" sau "Do I?"?

5 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Daca conjugi verbul "do", interogativul e "do I do". Daca e doar "Do I", ai doar un verb auxiliar. Dar atentie, constructia "do I do" nu e prea uzuala ca propozitie in sine. Apare mai frecvent in propozitii mai ample. Ex: "What do I do with the scissors?"

| alexmircescu13 a răspuns:

@Gabitza negatia la prezent (asa cum le-ai pus pe toate celelalte) este I don't, you don't. Didn't este past tense.

| Maria_Ana_1997_kurp a răspuns (pentru alexmircescu13):

Nu pentru-ca didn't este prescurtarea de la did not ...si cum did are pe verbul do la partea injumatatita este conceptural.,,. Dăăăă big grin

| Gabitza a răspuns:

In engleza, verbul "to do" la afirmativ este :
I do
you do
she does
he does
it does
we do
you do
they do
La interogativ este :
Do i?
Do you?
Does she?
Does he?
Does it?
Do we?
Do you?
Do they?
Iar la negativ este :
I didn't
you didn't
she doesn't
he doesn't
it doesn't
we don't
you don't
they don't

| Maria_Ana_1997_kurp a răspuns (pentru Gabitza):

E bun mi-a fost de ajutor., mersi