| GRYM2 a întrebat:

In timpul razboiului in timpul campaniei Nord Africane in timp ce nazistii isi faceau de cap prin Africa am vazut documentare ca ei au ajuns prin toat Orientul Mijlociu si prin Asia putin nu ca au avansat in teritoriu prin expansiune militara doar ca multi au fugit din calea razboiuluyi au dezertat sau au plecat in explorare si nu au mai vrut sa se intoarca pentru ca pe front nu le era bine si au dezertat am vazut un documentar ca nazistii au ajuns putin si prin Iran cerand ajutor si vrand sa initieze aliante cu oameni de culoare si daca ei au ajuns pana acolo si s-u raspandit fugind au ajuns unii nazisti nu conteaza daca fugind dezertant sau etc au reusit sa ajunga si in Tara Sfanta adica Israelul si pana la Ierusalim Distrugandul sau vrand sa atinga acel punct ca sa il distruga sau macar unii fuging si-o etc au ajuns acolo? Sau macar au avut sau au vrut sa vina militar in Tara Sfanta sa distruga Ierusalimul pentru ca era Tara de provenienta a evreilor unde a fost Isus si ce parere veti daca asta chiar s-ar fi intamplat daca Hitler sau alti generali imbecili nu ar fi facut decizii proaste pentru a reduce timpulde durata a razboilui si ar fi atins acele taramuri stancoase cu desert mult si daca ar fi ajunsa la Ierusalim distrugandul sau efectiv distrugerea intreaga Israelului pentru ca era tara de provenienta a evreilor pentru ca Israelul nu ar fi fost asa de greu de accesat dupa parerea mea sau ar fi fost posibil daca Razboiul ar mai fi durat vreo 2 ani ceea ce s-ar fi putut intampla

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au avut 3 motive : 1.Petrolul, 2. Sa provoaca rascoale anti-Britanice(care controlau orientul mijlociu si Africa de Nord) si 3. sa blocheze canalul suez prin care navele de comert britanice treceau pentru a ajunge in India care era Perla Coroanei Britanice. Blocand canalul suez britanicii ar fi trebuit sa ocoleasca toata Africa
Israelul nu exista atunci, era Palestina stat arab. Populatia evreieasca nu era in numar atat de mare ca azi, ci dupa 1948 au migrat in noul stat Israel din toata colturile lumii

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai breh, ca o iei pe aratura. Aia din Wehrmacht erau multi care nu aveau o treaba cu nazistii. Oamenii erau militari de cariera. Ce zici tu e ca si cum ai zice ca astia din armata romana sunt pesedisti, penelisti, useristi, auristi, sau ce vrei tu.

| Zuzu1991 a răspuns:

Principalul motiv a fost alianta cu Italia fascista, lucru care i-a costat practic razboiul (si-au intins trupele departe, departe si nu au avut asa de multe trupe)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu chiar, Principalul motiv pentru infrangerea Germaniei Naziste erau de ordine logistica, In Africa de Nord Germania a contribuit cu putine trupe, mare parte din armata condusa de Erwin Rommel in Africa era de origine italiana, In balcani de asemenea nu s-a opus rezistenta. Mitul ca in perioada respectiva Germania putea ataca Rusia este MIT Eronat.
Germania nu putea castiga razboiul nici pe hartie, inca de la stadiul de planificare s-a observat problema transportului de materiale in adancul rusiei tinand cont ca drumurile asfaltate erau o raritate si oricum sabotate. Iar avansarea pe terenul gol era la mila vremii.
Atacul se baza pe rapiditate, odata ce rusii au mutat fabricile dupa muntii Urali Razboiul era deja Pierdut pentru Germani