| anonim_4396 a întrebat:

Incestul e interzis de Biserica Crestin-Ortodoxa?

6 răspunsuri:
| Reiki a răspuns:

Nu cunosc motivul pentru care ai pus asemenea intrebare,dar,DA,incestul este interzis de ORICARE Biserica sau religie. Nu doar atat, moral, etic, nu este bun, benefic un astfel de act. In cazul in care TU sau cineva cunoscut trece prin astfel de probleme este cel mai indicat sa ai curaj si sa anunti autoritatile.

| claudiu93 a răspuns (pentru trifescugabriela):

Unde scrie ca incestul e interzis de biserica ortodoxa? Nu am auzit pana acum asta. Si Adam si Eva nu erau frati. Si copiii lor?

Si nu e deloc adevarat nici ca incestul e interzis de orice alta religie. La musulmani am auzit ca se mai casatoresc verii intre ei si chiar ca e ceva obisnuit.
"There is no objection whatsoever in the Islamic religion for a man to marry any of his relatives except al-maharim (those forbidden for marriage) whom Allah mentioned in surat al-nisaa', 4:23 (interpretation of the meaning):"

sursa aici : http://islamqa.info/en/ref/105

Deci religiile nu sunt mereu cel mai bun exemplu de moralitate de urmat.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Păi nu avea de unde alege, trebuia sa se ajunga chiar la incest? Da, e interzis, la fel si adulterul, pedofilia etc. Persoana in cauza terbuie sa aiba puterea sa se reorienteze catre altcineva. Exista atatea fiinte care au nevoie de iubire si care au, la randul lor, atata iubire de daruit. Dumnezeu a lasat cate o pereche pentru fiecare om, se zice ca "sacul isi gaseste peticul".

| Cosmotel a răspuns:

Da, dar asta nu inseamna ca te alunga din biserica big grin

| Ideea a răspuns:

Da este interzis.