| anonim_4396 a întrebat:

Intr-un trapez dreptunghic stim valorea bazei mare, bazei mici si laturii neparalele! Cum aflu inaltimea? Detalii amanuntite si fara glume!big grin Funda!:X

Răspuns Câştigător
| ioionutbest a răspuns:

Buna! Ca sa intelegi mai bine am sa iti explic pe pasi ok?
1.desenezi triunghiul dreptunghic sper ca stii cum arata sa il faci corect ca sa iti iasa problema il notam de sus ABCD
2. daca stii valoarea bazei mari si bazei mici trasezi inaltimea stii cum? Trebuie sa fie paralela cu latura AD si o notezi BE apoi daca observi iti ramane un dreptunghi ABED, AB paralel cu ED iar BE este paralel cu AD bun deci rezulta ca AB are aceeasi valoare ca ED ...Lucreaza cu desenul in fata si fii atent la tot ce ti-am zis
3 intri in triunghiul BEC dreptunghic in E masura unghiului E este de 90 de grade
4.Ca sa afli valoarea lui EC scazi din tot CD-DE care l-ai aflat mai inainte apoi intri in triunghi ai valoarea lui EC lui BC si poti afla valoarea inaltimii adica BE cu teorema lui pitagora ADICA,, BC la patrat este egal cu BE la patrat plus EC la patrat ...Ai inteles pana aici sper!
5.iN cazul tau scazi din ipotenuza BC la patrat nu uita cateta a carei valoare o stii EC tot la patrat si astfel afli BE care e tot la patrat scoti din radical si afli inaltimea sa iti dau un exempu cu cifre ex: ipotenuza BC e 6 iar EC cealalta cateta e 3 ca sa aflii inaltimea faci BC patrat care face 36 minus EC patrat care e 9
36-9=27 deci 27 e rezultatul inaltimii la Patrat nu uita scoti de sub radical si iti da 3 radical din 3 asta ar fi valoarea inaltimii BE
Sper ca ai inteles si te-am ajutat daca nu mai ia-o de la capat ca sigur vei intelege am explicato cat se poate de bine si nu uita sa fii atent la numerotare si la cifre.Mult Succes!

| Smile00 a răspuns (pentru ioionutbest):

Am si eu aceeasi problema big grin.As vrea sa stiu cum aflu BE? ca nici pe AD nu-l stiu.

| Alice900 a răspuns (pentru ioionutbest):

E foarte bine! eu am aceeasi problema doar ca nu
stiu nici ipotenuza stiu doar bazele trapezului si stiu ca are diagonale perpendiculare

| WhiteHurricane a răspuns (pentru ioionutbest):

Mulțumesc pentru ajutor.Am și eu o problema cu aceleași date doar ca nu mi se da latura neparalela.Mă poți ajuta?