| Hewmdf a întrebat:

Întrebarea și problematica mea sună în felul următor : termin anul acesta profil filologie intensiv engleză; deși sună absurd,nu am idee ce facultate să urmez.
Am tot întâlnit tot felul de răspunsuri *cu o diplomă de bac poți aplica oriunde* întradevăr, dar nu și atunci când în ultimii 4 ani ai făcut matematică doar teoretic.
Doresc să știu dacă în domeniul arhitectură,arte sau design-interior *am vreo șansă* ( opțiunea îmi e conturată de aprecierea și înclinațiile mele pentru desen).
De asemenea, doresc să aud alte alternative și posibilități.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Am văzut ce-ai "specificat în întrebare" happy
Sunt de acord cu argumentul tău.

Dar, întrebarea în sine - aşa cum doreşti tu un răspuns la ea - este ABSURDĂ deoarece noi NU te cunoaştem ( ca persoană ); deci, NU putem ştii ce carieră doreşti tu să ai în viitor, NU ştim la ce eşti mai talentat/priceput, nu ştim ce hobiuri ai şi ce anume te atrage mai mult pentru a putea să dăm un răspuns obiectiv sad

Iar specializarea liceului - care, evident, ARE legătură cu specializarea studiilor de licenţă - o poţi SCHIMBA ( trebuia s-o schimbi ) în funcţie de facultatea pe care alegi s-o faci!
NU facultatea se alege în funcţie de specializarea liceului ( la liceu ai intrat prin "loteria numită repartizare computerizată" ), ci liceul trebuie ales în funcţie de facultatea care doreşti s-o urmezi!

Ca să nu mai amintesc că, singur te contrazici sad
Iniţial spui că eşti în clasa a 12-a la "filologie intensiv engleză" & "în ultimii 4 ani ai făcut matematică doar teoretic", apoi spui că eşti interesat de "domeniul arhitectură sau design interior" - specializări care implică cunoştinţe BUNE de Matematică!

O zi frumoasă!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Toate cele bune!

| Hewmdf explică (pentru bursuc001):

Am specificat în întrebare căci am întâlnit această variantă; o consider într-o oarecare măsură absurdă întrucât nu poți avea progrese semnificative dacă spre exemplu aplici la Litere după finalizarea profilului matematică-informatică în comparație cu un elev ce a terminat științe sociale, filologie etc.

| bursuc001 a răspuns (pentru Hewmdf):

Am văzut ce-ai "specificat în întrebare" happy
Sunt de acord cu argumentul tău.

Dar, întrebarea în sine - aşa cum doreşti tu un răspuns la ea - este ABSURDĂ deoarece noi NU te cunoaştem ( ca persoană ); deci, NU putem ştii ce carieră doreşti tu să ai în viitor, NU ştim la ce eşti mai talentat/priceput, nu ştim ce hobiuri ai şi ce anume te atrage mai mult pentru a putea să dăm un răspuns obiectiv sad

Iar specializarea liceului - care, evident, ARE legătură cu specializarea studiilor de licenţă - o poţi SCHIMBA ( trebuia s-o schimbi ) în funcţie de facultatea pe care alegi s-o faci!
NU facultatea se alege în funcţie de specializarea liceului ( la liceu ai intrat prin "loteria numită repartizare computerizată" ), ci liceul trebuie ales în funcţie de facultatea care doreşti s-o urmezi!

Ca să nu mai amintesc că, singur te contrazici sad
Iniţial spui că eşti în clasa a 12-a la "filologie intensiv engleză" & "în ultimii 4 ani ai făcut matematică doar teoretic", apoi spui că eşti interesat de "domeniul arhitectură sau design interior" - specializări care implică cunoştinţe BUNE de Matematică!

O zi frumoasă!

| horansgang a răspuns:

Da, ai sanse, doar ca la arhitectura ai cam avea nevoie de matematica, in special geometrie, iar pentru asta trebuie sa faci niste cheltuieli pentru meditatii, alta solutie nu gasesc ca sa iti poti dezvolta mai bine cunostintele in geometrie.
iti urez bafta, arhitrctura e super faina, sper sa reusesti!