| Onutzyk a întrebat:

Intrebarea urmatoare NU este pentru scoala, ci pentru mine:

Care este dif dintre sunet si litera?
Cate sunete sunt in alfabetul romanesc?

Ms de rasp :*

Fundi la cel acre explic cel mai binewinking

Răspuns Câştigător
| mnia a răspuns:

1 Diferenta dintre sunet si litera: ehh... uite cum sta treaba...nu e vorba de o diferenta aici, ci de faptul ca daca nu ar exista litere, n-ar exista sunete, notiunile astea de fonetica sunt legate intre ele, sunetele sunt reprezentate in scris de litere, iar literele sunt asezate intr-o anumita ordine in alfabet.In general, o litera noteaza un sunet, deci litera este notatia sau transcrierea grafica a unui sunet.

2Nu-ti pune problema astfel...iti explic si de ce.Alfabetul romanesc este reprezentat de o multime de litere, nu de sunete, prin urmare, nu poti determina cate sunete sunt intr-un alfabet, pentru ca sunete nu sunt litere. Sunetele sunt grupuri de litere.In limba romana nu exista sunete din alfabet, ci grupuri de sunete, iar acestea pot fi:

-diftongi(o vocala+o semivocala)
-triftongi(o vocala+2semivocale)
-hiate (doua vocale alaturate pronuntate in silabe diferite)

Iar acum niste notiuni de fonetica...

O litera poate nota un grup de 2 sunete:

litera x se poate pronunta in 2 feluri: cs sau gz.

Grupuri de 2 litere pot nota un singur sunet:

grupurile de litere 'ce' si 'ci'
grupurile de litere 'ge' si 'gi'
grupurile de litere 'che', 'chi'
grupurile de litere 'ghe', 'ghi'

3 răspunsuri:
| mnia a răspuns:

Mersi>big grin

| JustMeYl3 a răspuns:

Io am gasit in doom... sunt 31 de litere si vreo 40 de sunete...

dif dintre sunet si litera : litera se scrie, sunetu se aude... tongue

fundita?

yl3

| Dyux_2045 a răspuns:

Sunetele se aud, si literele se scriu.
La a2-a intrebare thinking
Sunt atatea sunete, cate litere sunt, pentru ca, fiecare litera, in momentul vorbirii este reprezentata de un sunet thinking
sau ceva de grenu
big grin
happy