| spaimadroadelor a întrebat:

La BAC la Istorie, la subiectul al III - lea, pot sa primesc puncte pe redactare chiar daca nu sunt pe subiect? Am vazut ca se acorda 6p pentru redactare in barem:

Ordonarea şi exprimarea ideilor menţionate – 6 puncte distribuite astfel:
- 2 puncte pentru utilizarea limbajului istoric adecvat
1 punct pentru utilizarea parţială a limbajului istoric adecvat
- 1 punct pentru structurarea eseului (introducere - cuprins - concluzie)
- 2 puncte pentru respectarea succesiunii cronologice/logice a faptelor istorice
1 punct pentru respectarea parţială a succesiunii cronologice/logice a faptelor istorice
- 1 punct pentru respectarea limitei de spaţiu

Daca nu sunt deloc pe subiect cate puncte as putea lua pe redactare, conform baremului?

Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu tratezi subiectul nu primesti puncte pentru redactare.

| spaimadroadelor explică (pentru Ioandelasal):

Daca tratez subiectul, dar de exemplu trebuie sa scriu despre Primul Razboi Mondial si eu scriu despre Al Doilea Razboi Mondial, nu primesc niciun punctaj pentru redactare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru spaimadroadelor):

Nu primesti, deoarece n-ai tratat subiectul cerut.