| nobody like me a întrebat:

La ce ne foloseste in ziua de azi engleza? stiu ca foloseste dar vreau exemple

20 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

In orice domeniu e nevoie de limba engleza care a devenit o limba mai mult decat internationala.
De exemplu tu ca pilot roman, nu vei putea conversa cu turnul de control decat in limba engleza ( ma refer la cursele externe ).
De exemplu tu ca si comandant de nava (vapor ) nu vei putea intra in rada nici unui port fara a cere aprobarea in limba engleza bineinteles. Instructiunile de folosire a oricarui aparat nu v-or omite niciodata limba engleza.
Majoritatea meloodiilor de muzica usoara sunt interpretate in limba engleza... etc.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Pentru ca limba engleza este una dintre cele mai vorbite limbi straine din lume si probabil cea mai importanta din punct de vedere al comunicarii in afaceri. Este o limba oficiala in limbajul aeronautic, maritim, precum si limba Uniunii Europene sau a Natiunilor Unite.

| MisterKat a răspuns:

Te poti descurca intr-o companie straina(daca te angajezi), poti traduce si asculta versuri, intelgi muzica in limba engleza care este peste tot la radio, tv etc... Poti vorbi cu aproape orice strain, de exemplu, francezii sunt foarte incapatanati si nu vor sa invete engleza in timp ce romanii stiu cel putin 2 limbi straine. Sunt si tari unde tinerii nu prea cunosc engleza(de ex: Polonia, Rusia...).
E bine sa stii o limba straina! happy

| Victoria a răspuns:

- in orice domeniu ai lucra ai nevoie sa o cunosti
- da bine la CV
- te poti descurca in tari straine
- poti vorbi cu orice strain

| zalisa a răspuns:

Daca pleci undeva in europa in vacanta fara ghid ce faci?smugsmug

| Skylerx a răspuns:

Oooo... Sunt multe, dar eu zic doar una. Daca te duci intr-o tara in care se vorveste engleza, tu ce faci, vorbesti in romana?

| Skylerx a răspuns:

Este folositoare engleza pe ziua de azi. Exemplu: la calculator, tari straine, la scoala etc.

| Skylerx a răspuns:

Oh... Engleza este foarte importanta. De exemplu: la calculator, in tari straine si la telefoane uneori (exemplu: iPhone).
Sper ca ti-am fost de folos. hee hee

| Ea12345 a răspuns:

Un exemplu ti-l dau pe loc.Ieri am jucat un joc virtual(din intamplarebig grin) si erau multe persoane din diferite tari.Si am vorbit cateva cuvinte in engleza. Daca nu stiam, oare ce faceam? Eu vorbeam romaneste, altii in chineza si ne intelegeam ca ungurul cu turcul happy
Mie la asta mi-a folosit.big grin

| Spintecatorul a răspuns:

Ha, fara engleza nu faci nimic. De exemplu pe calculator!

| Marii a răspuns:

Este limba internationala, oriunde te duci si nu cunosti limba, daca vorbesti in engleza o sa inteleaga. Intr-un job conteaza destul de mult si engleza, de exemplu la restaurantul McDonald's, sa stai la casa si sa dai mancare pare o nimica toata, dar mai vin si turisti din alte tari care nu stiu limba, cum le vorbesti daca nici tu nu le cunosti limba (ei nefiind din Marea Britanie sau America)? happy

| Matusha a răspuns:

Poate nu ne foloseste in ziua de azi, dar in cea de maine sigur, daca vrem sa depasim bariere, macar educationale

| AlecSSyA a răspuns:

Te ajuta in strainatate, la munca, la scoala...Mai bine zis in viata de zi cu zi!

| madalykuka a răspuns:

Hai so luam altfel,,winking
la ce nu te ajuta?

| wormy a răspuns:

Pai, presupun(PRESUPUN am zis laughing ) ca si un translator castiga ceva(asta daca te gandesti la viitor). Apoi, poti vorbi cu orice persoana din alta tara, pentru ca engleza e limba internationala. Daca mergi in vacanta undeva in strainatate smug. etc.

| aumih16 a răspuns:

Iti foloseste doar daca te duci acolo dar si in tara te intalnesti cu un strain e imposibil sa nu te gasesti cu vreun strain si cand te intreaba ceva tu sa nu stii cum sa il iei adica sa vorbesti cu el nu crezi ca trebuie sa stii limba asta asa si cu restul bine celelalte sunt mai grele mult mai grele dar asta e apa chioara sa stii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa traduci din original versurile lui Shakespeare?
Full many a glorious morning have I seen
Flatter the mountain-tops with sovereign eye,
Kissing with golden face the meadows green,
Gilding pale streams with heavenly alchemy;
Sau... dupa gust, macar sa traduci versurile de la Shakespeare`s Sister ( muzica pop)?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ madalykuka Limba engleza nu te ajuta la deschis borcanele.doar mana stanga o poate face bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stii ca foloseste, cum ti-ai dat seama? Esti medium? La ce ti-a folosit pana acum?

| Mircea80 a răspuns:

Foloseste...nu stii unde te duce viata, poate ajungi in Anglia sau in America si trebuie sa stii limba ca sa te descurci