| EduardLeo a întrebat:

La examen am avut niste nelamuriri si as vrea sa stiu raspunsul corect.
1. explica rolul virgulei in secventa :cu inima plina de dor, de bucurie si de nerabdare.
2.mentioneaza valoarea morfologica... :poarta, il, conversatiile, nostru (aceasta il POARTA pe Scrooge pe strazile Londrei si IL face partas la CONVERSATIILE dintre oamenii care l-au cunoscot in trecut pe personajul NOSTRU)
3. functia sintactica (imagineaza-ti un scenariu de ACEST fel, cat mai autentic, SCRIE-l intr-un text de maximum o pagina.
4.precizeaza felul subordonatei: Vom selecta trei texte finaliste care vor fi publicate pe site pentru a putea fi comentate de voi.
5.construieste o fraza in care sa existe o prop. sub. predicativa, introdusa prin adv. relativ cum (e bun prop.: mara a invatat, cum n-a m-ai facut nici odata? )

Răspuns Câştigător
| ۰A۰n۰i۰m۰e۰ a răspuns:

Și eu chiar acum am venit de la el.
1. Marchează o enumerație și o pauză în vorbire.
2. Mie lene
3.La fel
4.Eu parcă am trecut :
1.P 2.AT 3.SB

5. A devenit cum și-a dorit de mic să ajungă - asta am scris eu, mi-e prea lene să scriu alta.

10 răspunsuri:
| OnnyMady a răspuns:

1.virgula coordoneaza prin juxtapunere parti de propozitie de aleasi fel
2poarta-verb predicativ
il-pronume personal
conversatiile-subst com
nostru-(aici am o nelamurile este ori adj ori pronume posesiv)
3.acest Atribut adjectival
scrie-predicat verbal

4.Atributiva
5.nu e buna... termenul regent e a invatat care nu e verb copulativ...la tine e de mod

| OnnyMady a răspuns:

Tin sa mentionez ca la 4 este o singura subordonata...ca nu degeaba se dau 4 puncte si nu degeaba scrie in enunt"subordonatei'

| positivity a răspuns:

1. În secvența „cu inima plină de dor, de bucurie și de nerăbdare" virgula marchează o enumerație.
2. Valoarea morfologică a cuvintelor: „poartă" este verb predicativ, „îl" este pronume personal, „conversațiile" este substantiv comun, iar „nostru" este adjectiv pronominal posesiv.
3. Funcția sintactică a cuvintelor: „acest" are f.s. de atribut adjectival, iar "scrie" de predicat verbal.
4. Prima e principală, iar a doua atributivă.
5. Problema este cum voi lua examenul.

| LegionarulRoman a răspuns:

Vem una singura :de la "care" in jos -At

5. big grin

Nu, nu e buna.

Intrebarea e cum o sa vina.

Răspuns utilizator avertizat
| DiannaaMiha a răspuns:

1. virgula este semn ortografic si marcheaza/delimiteaza elem./termenii unei enumeratii

2. poarta=vb preddicativ personal
il= pronume personal
conversatiile=substantiv
nostru= adj pron posesiv

3.acest=atribut adj
scrie=predicat verbal

4. care vor fi publicate pe site pentru a putea fi comentate de voi.=prop subordonata atributiva

5.El va deveni cum si-a dorit.-unde cum si-a dorit este predicativa

eu asa am facut azi la examen si d-na de romana mi-a sp ca este bine

| LovellyAngel a răspuns (pentru DiannaaMiha):

La virgula corect era marcheaza raportul de coordonare prin juxtapunere intre parti de propozitie de acelasi fel, pentru ca analizezi dpdv gramatic nu stilistic.
Trebuia sa stranscrii si propozitia principala

| ali7777777 a răspuns:

2.il-pronume reflexiv

| anaalexa a răspuns:

1.desparte doua adjective cu prepozitie
2. poarta-verb predicativ
il- pronume reflexiv
conversatiile- substantiv comun
nostru-adjectiv pronominal posesiv
3. acest- atribut pronominal demonstrativ de intarire
scrie- predicat verbal
5. el este cum vrea.
nu stiu daca e tot corect- eu asa am scris

| elonora92 a răspuns:

1.rolul virgulei e de a separa termenii unei enumeratii.
2.valoarea morfologica adica ce valoare are acel cuvant(il-pronume, poarta-verb, converastiile-subs, nostru-pronume posesiv daca numa insel)iar cea sintatica se refera la rolul in propozitie:subiect predicat etc.
3...
4.trebuie sa identifici cate verbe sunt in fraza sa pentru a-ti da seama de nr de propozitii:selecta, a putea si incearca sa faci propozitia cat mai simpla:vom selecta texte pentru a fi comentate(pentru e cuvant de legatura pentru cele 2, raspunzi la intrebarea pentru ce? conditionala
5.este ok