| wildlyon a întrebat:

La facultatea de geografie, specializarea cartografie, trebuie sa stii matematica? MUltumesc

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Categoric da!

| zdrangoi a răspuns:

Cam da.
Se fac si niste calcule matematice pentru intocmirea hartilor, dupa ce se fac masuratori topografice.

| chironescu a răspuns:

Destul, nu chiar la nivel de Facultate de Matematica, dar iti trebuie atat pentru efectuarea masuratorilor, cat si pentru a jongla, la nevoie, cu diferitele unitati de masura interne si internationale: http://topografiecadastrubihor.wordpress.com/......geodezice/