| maricica003 a întrebat:

La fizica am trecut tema despre luneta si profesorul ne-a dat sa aflam cine e fondatorul lunetei.si nia mai zis ca nu e Galileo Galilei.ma poate ajuta cineva.pls? funda*

Răspuns Câştigător
| Prettymadam a răspuns:

Salut, cele mai vechi schite ale lunetei simple au fost găsite in jurnalele lui Leonardo Da Vinci. Construit insa pentru prima data a fost in anul 1608 de către Hans Lippershey. Deasemenea Crearea telescopului i se atribuie si contemporanului sau Zaharia Jansen.
Sper ca ți-am fost de ajutor
Astept FUNDITA
Pupici

2 răspunsuri:
| kkristynnna a răspuns:

Isaac Newton

| JaneE a răspuns:

Http://www.sprestele.ro/....../index.php
Aici gasesti informatia de care ai nevoie :*