mira
| mira a întrebat:

La Iasi se mai joaca piesa lui Alecsandri"Chirita in provintie"? Cine interperteaza rolul Chiritei care l-a consacrat pe Miluta Gheorghiu? Mira

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Miluta Gheorghiu a fost intrebat, pe cind inca traia, maestre, ati pregatit pe cineva sa va urmeze pe scena in rolul cu Chirita iar Miluta a raspuns: Nu, Miluta Gheorghiu a fost, este si va ramine... Miluta Gheorghiu. Pe crucea de la Eternitatea sunt doua poze, a maestrului si Chirita.

1 răspuns:
mira
| mira explică:

Buna ziua...La Iasi nu se mai joaca Chirita, de foarte mult timp, in schimb, am vazut, acum 3 - 4 ani, pe scena Nationalului, o Chrita prezentata de Teatrul "Mihai Eminescu" din Botosani, in regia lui Ion Sapdaru. Sunt de fapt 2 Chirite si anume, cea "din provincie ", care apoi vine "la Iasi", Chirite interpretare magistral de doi actori, Lenus Moraru si Gheorghe Frunza, alaturi de o echipa de teatru fantastica, tinute superbe, muzica si dansuri exceptionale. Am vazut multe Chirite, de la Miluta Gheorghiu incoace, dar aceasta a celor din Botosani o egaleaza, ba chiar o si intrece...apropos...in piesa joaca si un nepot de-al maestrului Miluta Gheorghiu, pe care l-am cunoscut personal...multa sanatate, Mira!