| RobertGabriel1999 a întrebat:

La liceele cu profil socio-uman si filologie, pe ce materii se pune accent?

3 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Pai la filologie sunt eu.Deci se pune accent pe:romana, engleza, istorie, geografie.Acum depinde, trebuie sa te axezi mai mult pe asetea, pentru ca vor fi la Bac

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Buna Robert!

Sociologia si filologia sunt doua dintre specializarile de baza ale profilului UMAN,profil care la randul lui are ca baza filiera Teoretica.

Specializarea in filologie presupune integrarea in orar a limbilor de tot felul. Faci foarte multa romana,engleza,franceza, latina, germana, italina, spaniona.Nu le faci pe toate, aici depinde si de liceu.Vei da 4 sau 5 teze:La romana,engleza,latina,istorie sau geografie.S-ar putea sa dai si la franceza,dar doar in cazuri speciale, daca esti la intensiv sau, Doamne fereste, BILINGV fr.
In continuare, iti mai pot spune ca intr-a12 sa te astepti la un Bac la Romana, Engleza istorie/geografie ori chiar alte limbi cum ar fi:Germana sau Franceza(doar astea). Este un profil destul de greoi in comparatie cu multe altele, dar daca stai sa te gandesti, in comparatie cu mate-info este foarte simplu.Nu dai teza la matematica!

Specializarea Sociologica presupune acumularea a mai multa istorie, geografie, logica.Ei bine, la acest profil sa te astepti si la informatica.Aici se pune accent pe istorie, geografie, cam tot ce tine de noi oamenii si studiile facute asupra noastra.Sa nu crezi ca scapi de romana.La matematica nu dai teza!
Sociologia este cea mai simpla specializare! Iei note mari foarte usor, ai mereu un program lejer.

Daca te pasioneaza aceste doua specializari si vrei sa iti continui studiile in ritul asta, pot deveni :

Avocat
Judecator(Aici e foarte foarte greu)
Jurnalist/Moderator/cam tot ce tine de Media
Politician, daca termini SNSP-ul.

Cam atat despre aceste doua specializari! O zi buna!

| alexs99 a răspuns:

La filologie pe romana si limbi straine iar la socio-uman pe istorie, geografie si civica.