| Damian188 a întrebat:

La liceu profil (stiinte sociale) cam pe ce materii se pune baza si din ce se da bacul? La anul intru clasa a IX-a si nu stiu daca e ok.Mie imi place romana si geografia

Răspuns Apreciat de Editori
| ArmyCaptain28 a răspuns:

Eu sunt la acest profil in clasa a XII-a. Se pune accent pe limba romana, pe istorie si geografie, pe limbile straine si pe materiile socio-umane (logica, psiholohie, educatie antreprenoriala, economie, sociologie, filozofie). La examenul de bacalaureat, se va sustine proba scrisa pentru materiile: limba romana, la alegere: istorie sau geografie si la una dintre materiile socio-umane: logica / psihologie / economie sau filozofie.

Incepand cu clasa a XI-a, nu vei mai avea in programa urmatoarele materii: chimie, fizica, biologie, dar fata de profilul filologie, inca vei invata matematica pana la sfarsitul liceului.

1 răspuns:
| Ionut231312 a răspuns:

Se pune baza pe romana, istorie, geografie... si stiintele sociale(logica, psihologie, filozofie etc). Daca iti place geografia si romana cred ca este profilul potrivit.