| anedreaeaaa a întrebat:

La limba japoneza, de unde stim cand folosim kanji, katanaka sau hiragana? adica de exemplu la culori, se pot scrie si in kanji si in hiragana si in katanaka...

Răspuns Câştigător
| Atim a răspuns:

In general tot ce e substantiv se scrie in Kanji. In cazul verbelor si adjectivelor de tip i /adverbelor doar radacina se scrie in Kanji iar terminatiile se scriu in hiragana. exemplu: 可愛い (kawaii).
Desi la inceputuri totul se scria in kanji acum sunt unele care nu se mai folosesc (in special la adjective si verbe).
exemplu: 出来る(deciru), 分かる(wakaru)
Nu e gresit sa folosesti Kanji aici dar in general se foloseste doar hiragana. Iti recomand aplicatia dictionar imi wa. Precizeaza la fiecare cuvant cautat daca se mai scrie sau nu in kanji ( cand nu e precizat word writed with kana alone sau ceva de genul). Cat despre katakana, in general doar pentru unele adjective sau nume de animale e folosit, dar nu e neaparat. In general functioneaza pe principiul pe care folosim si noi majusculele cand vrem sa evidentiem un cuvant in fraza. Vad ca am raspuns cam cu un an prea tarziu dar asta e xD