| anonim_4396 a întrebat:

La mate info, la profilul real, ce poti profesa daca faci stiinte ale naturii (M2), si ce poti profesa daca faci mate info (M1)?

Răspuns Câştigător
| melaniame a răspuns:

Hmm. cu liceul nu stiu ce ai mai putea face nu mai faci nimic. sa zicem daca termini cu profilul stiintele naturii ( care se refera la biologie geografie stiinta mediului )si nu iti mai doresti facultate. poti profesa in cadrul inspectoratului de mediu binenteles pe un post "slab" sau poti sa lucrezi ca un angajat la firme agricole, la ferme, la primarii, la organizarea teritoriilor insa cu liceul pe posturi foarte slabe.
Iar daca absolvi mate info ai putea sa lucrezi intr-o arie mai mare. iti ofera mai multe sanse insa iti spun ca este de 100 de ori mai greu pentru ca e multa matematica fizica chimie etc! asadar poti lucra ca programator, in automatica, sa lucrezi ca informatician, si la banci ai putea insa nu stiu care mai angajeaza fara facultate decat daca ai relatii.
Bun ideea este urmatoarea cu liceul nu prea mai poti face nimic in sensul ca tu chiar daca urmezi un liceu cu un profil greu el nu iti garanteaza nimic dupa la fel ca si cel slab. aici ma refer la comparatia intre stiinte si mate info. nu te va angaja nimeni la un job bun fara sa ai facultate.
in concluzie. daca iti place matematica fizica chimia etc... dai la mate info este foarte greu insa daca intr-adevar iti place opteaza aici. dar la fel daca iti place biologia geografie etc da i la stiintele mediului. pentru ca liceul nu iti influenteaza cariera cu nimic. doar dupa facultate poti sa spui ca poti profesa in x, y domenii si pentru niste posturi super.
presupun ca nu stii ce vei face in viitor de aceea nici nu stii la ce liceu vrei s adai... unii stiu de mici ce vor sa se faca. vreau sa ma fac profesor de mate deci ma ducla liceul de mate info pentru ca dupa sa fiu mai pregatit mai bine pentru facultatea e matematica.
insa daca tu acum te duci la mate info iar dupa liceu te gandesti ca vrei la litere sau invers te duci la stiintele mediului si dupa ce termini liceul realizezi ca nu a fost bine si ca vrei sa te duci la fac de matematica sau contabilitate. o sa iti fie foarte greu. deci trebuie sa te gandesti foarte bine ce liceu vrei sa urmezi.

| anonim_4396 explică (pentru melaniame):

Mersi foarte mult pentru sfaturi! Vreau sa dau la mate-info, si vreau sa fac si facultatea, insa eram curioasa, pentru ca am auzit multe pareri diferite, iar pretenii mei spuneau acelasi lucru : Facultatea decide ce o sa faci pe viitor. La scoala stam cate 3 in banca (stam in laboratorul de chimie si avem loc) iar ambele mele colege vor sa mearga la unul din cele mai slabe licee din orasul mele, chiar daca sunt mult prea destepte pentru acel liceu, iar eu am de ales dintre 2 din cele mai bune licee din oras, care se bat pe locul 1. Ele sustin ca e bun liceul lor, iar restul le contrazic. Ele acum tot inearca sa ma convinga sa vin cu ele, si imi spun tot felul de chestii, cum ar fi ca nu conteaza liceul pe care il aleg. Cam multa palavrageala, dar am simtit ca trebuia sa imi justific intrebarea. big grin
Acum mai am o problema. Vreau sa iti dau funda, dar nu imi apare. Ce imi sugerezi sa fac?happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

A aparut pana la urma. happy

| melaniame a răspuns (pentru anonim_4396):

Heyy sa nu te iei dupa ele. daca vor sa se duca la licee slabe este treaba lor. tu du-te la ce liceu vrei si nu te lasa influentata de "prietene". plus ca daca te vei duce la un liceu bun binenteles vei avea colegi isteti si bine pregatiti cu care vei putea sa "concurezi" sa ti dezvolti capacitatea de a invata. asa daca te duci la unu din cele mai proaste licee asa cum ai spus tu. ce faci? te mediocrizezi si vei scadea la nivelul celorlalti!

| Tonu_Georgiana_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai bine e sa te duci la un liceu bun, deoarece asa vei avea sansa sa iei note mari la bac sau macar sa trecibig grin

5 răspunsuri:
| kasty a răspuns:

E vorba de liceu profil real, nu?
ei bine aici nu e vorba de profestie... in general fiind liceu profil real se considera ca este axat pe mate, fiz informatica.
Diferenta este la final cand trebuie sa obtineti atestatul si bineinteles bacul care se da diferentiat ca si materii.
profesii ulterioare: sa zicem ca pe mate-info poti profesa daca esti bun la informatica.
Nu prea conteaza profilul in profesia urmatoare atata timp cat nu este un liceu pe meserii.