| valentino52 a întrebat:

M-ar interesa si pe mine niste variante pentru a face masteratul in strainatate dar nu stiu in ce domeniu. Termin o facultate de inginerie navala deci voi avea o diploma de inginer (nu asta este scopul meu diploma nu ma ajuta decat in obtinerea brevetului de ofiter cart pentru a fi navigator). Exista la mine la facultate si masterat de inginerie navala necesar ulterior pentru avansarea in grad pentru capitan si comandant dar nu vreau asta. Eu nu suport deloc ingineria si materiile gen mecanica, analiza matematica, materii care sunt necesare in facultate dar nu prea te intalnesti cu ele la bordul navei, eu fiind la punte. In fine, ideea mea ar fi fost dupa terminarea acestei facultati, un masterat in drept maritim ar fi fost ideal. Deja ca navigator esti in domeniu si cu un masterat in drept sa fii avocat pentru companii e un lucru mare. Procesele intre companii cand au avut loc accidente navale sunt destul de complicate cu despagubiri de milioane de euro (deci avocatii castiga enorm). Problema este ca aceasta idee nu poate functiona deoarece trebuie licenta in drept si masterat in drept maritim.
As dori sa stiu, dupa terminarea unei facultati de inginerie navala, ce masterat intr-un domeniu conex as putea face? Ceva de economie poate legat de domeniul naval ar fi ideal si mai mult de atat ideal ar fi undeva in strainatate.

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Ca inginer in acest domeniu se castiga foarte bine. Am un prieten care castiga peste 5000 de euro lunar intr-o companie din afara.

Acum am inteles ca nu iti place domeniul respectiv si vrei ceva conex, insa ar fi bine sa ai in vedere si ceea ce iti poate oferi pe viitor.

Cauta un master in afara in Danemarca sau in tarine nordice. Acolo se cauta foarte mult tineri cu astfel de specializari.

Am cunostinte care au terminat acelasi lucru si sunt angajati la firme din afara, dar pe parte de inginerie.

Ceea ce cauti tu, nu stiu daca vei gasi. Economia o inveti ca un tot unitar si nu pe ramuri. Nu exista economie legata de domeniul naval.

Economia este aceeasi, iar angajatul pe acest post se pliaza dupa cerintele jobului. Nu sunt programe de master pentru asta.

Sfatul meu este sa cauti in tarile mai sus mentionate programe apropiate de iti doresti. Tine cont, ca ai o facultate din care poti castiga bani frumosi si iti poti asigura un viitor ok.

Pa, pa.

| valentino52 explică (pentru sonya):

Mersi de raspuns. Stiu ca se pot castiga bani frumosi din navigat, in toamna dau brevetul de ofiter si pot avea un salariu intre 2000 si 3000 de euro dar doar cand sunt in voiaj. Dupa 3 ani de experienta poti promova capitan cu 7000 si comandant cu 10 000 pe luna. Dar ma gandesc acum si la o varianta care nu e offshore pentru ca nu ma incanta ideea sa stau toata viata plecat pe mare. Acum partea de inginerie la mine la facultate este mai mult doar asa de umplutura pentru a primi o diploma la sfarsitul facultatii cum ca ai studii superioare. Exista si o facultate la Bucuresti de unde iesi tot ofiter la fel ca mine si dureaza doar 1 an jumate nu 4 ani (toata partea de inginerie a fost scoasa) doar nu mai poti sa avansezi dupa aia in grad si nici un alt job nu iti poti gasi daca te hotarasti sa nu mai navigi. Partea trista este intr-un fel ca facultatea asta nici ea nu stie ce este mai exact, este de inginerie dar nu la nivelul altor facultati de inginerie, tocmai ca scopul nu e sa scoata ingineri ci navigatori, un lucru de altfel bun pentru mine ca nu imi incarc capul cu materii grele care nu imi plac dar in acelasi timp un lucru rau ca nu ma pot numi inginer decat pe diploma dupa absolvire, ca pregatire nu exista elev care sa se compare cu cineva care chiar a terminat o facultate de inginerie. Am vazut totusi niste programe de master in Quatar la preturi bune si m-ar tenta doar ca ar insemna sa intru in industria de constructie a vapoarelor si mi se pare foarte greu nu e deloc pe genul meu cred ca mai bine ma rezum la navigat si antreprenoriat cu banii castigati, investesc in ce domeniu imi place.

| sonya a răspuns (pentru valentino52):

Nu eeste nevoie sa fii plecat tot timpul. Asa cum ai spus si tu, poti face bani o perioada de timp, dupa care sa ii investesti in ceva ce iti place si crezi ca poti sa te mentii.

Asa cum ti-am spus, nu cred ca gasesti ceva pe care sa te specializezi si sa fie legat si de domeniul naval. Orice tine de naval, ori e pe apa, ori la inginerie unde ai spus ca nu iti place.

Asa ca, poti invata orice altceva ce iti place si sa te axezi pe asta dupa ce ai "navigat" destulhappy

Pa.

2 răspunsuri:
Întrebări recente