| Gabriel_Adrian_1999 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu rezolvarea unei probleme de informatica cu liste simplu inlantuite? Sunt la Politehnica la automatic si calculatoare, iar problema este la structuri de date si algoritmi(SDA). Am rezolvat pana la un punct dar m-am blocat si nu stiu sa mai continui.

Cine ma poate ajuta il rog sa imi lase un numar de telefon aici pentru mai multe detalii. Va rog frumos!

3 răspunsuri:
| Rd79 a răspuns:

Zi problema. Si in ce limbaj? C?

| Gabriel_Adrian_1999 explică (pentru Rd79):

Da, in limbajul C. Problema este urmatoarea:

1.Se va crea o listă cu informațiile din fișierul date.in
Se vor elimina din lista anterior creată, echipele cu cel mai mic punctaj de echipă (informațiile despre modul de calcul al acestui punctaj se găsesc în cadrul secțiunii Detalii Tehnice) astfel incat in lista sa ramana n echipe (unde n maxim si n este putere a lui 2)
Se vor implementa structurile de date necesare pentru a se efectua meciurile:
Se va crea o coadă în care se vor pune meciurile dintre echipe.
Echipele vor forma meciuri în ordinea în care se află în lista de la punctul anterior, primele două echipe vor forma primul meci (și așa mai departe).
Se vor crea două stive - una pentru învinși și una pentru câștigători - ce vor conține echipele ce au pierdut, respectiv, au câștigat meciul anterior.
Se vor introduce în stivă echipele în funcție de rezultatul obținut și se va adauga un punct la punctajul de echipă al echipelor ce au câștigat.
Se vor șterge echipele ce se găsesc în stiva de învinși.
Din stiva de câștigători se vor extrage echipele și se va umple din nou coada de meciuri formându-se meciuri cu echipele consecutive (prima echipă scoasă din stivă va juca cu a doua echipa scoasă din stivă primul meci).
Se vor repeta pașii enumerați pana la aflarea echipelor de pe primele 8 locuri.
Se va realiza un clasament al ultimelor 8 echipe rămase în competiție sub forma unui BST(Binary Search Tree). Acesta va fi ordonat după punctajul pe echipă și i se va afișa conținutul în ordine descrescătoare.

| Gabriel_Adrian_1999 explică (pentru Rd79):

Acesta este fisierul cu datele de intrare:

10 // numarul de echipe din fisier
10 The Waiver Wire // numarul de jucatori urmat de numele echipei
Popa Florentina 8 //numele prenumele si punctajul jucatorului 1
Popescu Anca 9
Pop Anamaria 9
Radu Simona 1
Dumitru Iulian 7
Stan Roxana 5
Stoica Oana 5
Gheorghe Irina 10
Matei Diana 1
Ciobanu Mirela 0

Acesta este fisierul cu datele de iesire:

Elixir Junior
Legalize
Savage
The Skyrynners
The Abusement Park
Chafing the Dream
The Big Egos
The Waiver Wire
Elixir Junior -- Legalize
Savage -- The Skyrynners
The Abusement Park -- Chafing the Dream
The Big Egos -- The Waiver Wire
The Big Egos --- 7.10
Chafing the Dream --- 8.10
Savage --- 7.90
Elixir Junior --- 5.40
The Big Egos -- Chafing the Dream
Savage -- Elixir Junior
Savage --- 8.90
Chafing the Dream --- 9.10
Savage -- Chafing the Dream
Chafing the Dream --- 10.10