| beorange a întrebat:

Ma poate ajuta cineva la chimie? problema de clasa a IX-a.happy

Magneziul reactioneaza cu halogenii, elemente din grupa 17, in mod diferit.Incalzit in atmosfera de fluor sau clor, arde cu flacara orbitoare.Reactia cu bromul sau cu vaporii de iod are loc la temp. mai ridicata si decurge mai putin energetic.
a)explicati diferenta de reactivitate a halogenilor fata de activitate
b)ce concluzie se desprinde privind variatia caracterului nemetalic din grupa?

2 răspunsuri:
| ioana1704 a răspuns:

Ai gresit din start : halogenii sunt elementele grupei a 7-a principala! citeste ca sigur scrie in manual! daca nu gasesti, cauta in Nenitescu - Chimie anorganica!

| luliluli a răspuns (pentru ioana1704):

Dupa noua numerotare, halogenii sunt in grupa a 17-a