| lgftf a întrebat:

Ma pot transfera din anul 1 de la o facultate la alta din al doilea semestru? Ex.de la economie la medicina?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, asa ceva este imposibil!

La facultate nu este ca la scoala generala sa te transferi unde vrei tu, acolo dai examen si intri la acea facultate si daca esti capabil o termini sau o abandonezi.

La medicina poti ajunge NUMAI daca susti examen de admitere in vara anului urmator si daca esti admis. concurenta este foarte mare 30-*40 pe loc. Depinde cat de bine esti tu pregatit la boiologie, chimie si fizica ca sa ai o sansa sa iei note peste 9 si sa intri la medicina.

| sierra1 a răspuns:

La medicină se intră cu examen nu cu un dosar de doi bani, deci ce incerci tu, nu merge

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu se poate. Ar fi mulți care ar face asta. Nu mai e posibil transfer nici de la Medicina Dentara la Medicina Generală. La noi s-au refuzat toate solicitările. E voie doar intre facultățile de Medicina in caz de schimbi domiciliul sau ai un motiv întemeiat (exemplu: de la UMF Iași te muți la UMF Cluj).

| Ariana131 a răspuns:

Poți sa te transferi după ce termini primul an, la secretariatul facultății depui cerere. Nu mai e cum era in trecut sa te duci la o facultate și acolo sa ramai, te poți transfera. Poți face și 2 facultăți în același timp. La medicina nu știu dacă te poți transfera pentru ca dai acel examen grila din biologie, fizica, chimie organica și anorganica, si nu cred ca poți sa aveți la aceste materii într un an, sau poate poți, cine știe happy Te poți duce și la o facultate unde admiterea se face pe baza de dosar, adică media de admitere, cum e la USAMV de exemplu. Si nu știu de ce ti au sărit oamenii în cap, e doar un exemplu "de la economie la medicina", si dacă ar vrea la medicina, ea se duce sa dea acel examen, nu altcineva happy