| neval a întrebat:

Ma puteti ajta sa aleg niste inventii din scolul al 19 lea pentru un proiect dar sa fie interesante ! Voua ce var placea sa prezint si sa fie si interesant?Dau funda cele mai tari inventii din secolo 19! happy happy

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Legat de calea ferata, si in special de locomotivele (cu abur) de la inceput, poate asta ar face o lucrare interesanta, sa descrii pasii facuti de stiinta care au facut posibila aceasta inventie. De la primul motor cu abur construit de Thomas Savery in 1698 pana la locomotiva construita de George Stephenson in 1825 descri ce pasi au fost facuti.

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Motorul cu aburi la inceputul secolului, motorul cu ardere interna in a doua jumatate a secolului, iluminatul electric, vaporul cu zbaturi mai intai si apoi vaporul cu elice, dar cea care a avut impactul cel mai puternic si a schimbat lumea: calea ferata. Fara cale ferata nu ar fi fost posibila industrializarea la scala la care a ajuns. Ar mai fi si alte inventii, cum sunt de exemplu senilele, care au revolutionat printre altele si utilajele din constructii sau cele miniere.

| Zenithf a răspuns (pentru Zenithf):

Legat de calea ferata, si in special de locomotivele (cu abur) de la inceput, poate asta ar face o lucrare interesanta, sa descrii pasii facuti de stiinta care au facut posibila aceasta inventie. De la primul motor cu abur construit de Thomas Savery in 1698 pana la locomotiva construita de George Stephenson in 1825 descri ce pasi au fost facuti.