| PikaRawrr a întrebat:

Ma puteti ajuta cu legendele:
fetei care a cazut in scara liftului(tot in cismigiu)
legenda lui bloody mary
si altele. va rog?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fata care a cazut in casa liftului in asa-zisul Hotel Cismigiu nu este o legenda. Cladirea numita Hotel Cismigiu dupa prima ei intrebuintare (este in centru, langa Cismigiu, in paragina) era Caminul Facultatii de Arta Teatrala si Film. Era intr-o stare avansata de degradare si nimeni nu facea nimic pentru studentii care traiau in mizerie acolo. Intr-o seara, o fata, o studenta din Moldova, a cazut in casa liftului (care era defect) si a agonizat mai multe ore inainte sa moara, fara ca cineva sa o ajute. Este o realitate, nu un joc si nu ar trebui sa o iei in batjocura. Daca vrei sa stii adevarul, urmareste documentarul Hotel Cismigiu de Florin Iepan (mare regizor roman care era student in acea vreme si locuia in acel camin).

| Leocerba a răspuns:

Nimeni nu a fost gasit vinovat de producerea acelui accident sinistru din Cismigiu(nici firma ce asigura functionarea ascensorului),nici portarul de la hotelul devenit camin studentesc(care asculta radioul si se scobea in nas,in loc sa fie pe faza si sa stie tot ce se intampla in cladirea pe care cica o pazea si-n care intrau toti golanii si toti betivanii cand vroiau),nici administratorul hotelului(care tinea in bezna totala acea constructie veche,sa nu se vada jegul si delasarea tuturor),nici rectorul facultatii unde invata fata(un rector,intr-o masura,ar trebui sa se simta responsabil pentru studentii sai).
De aceea,filmul care s-a facut imediat dupa moartea lui Neli Bejan propune un dialog al tinerei, prin intermediul celor apropiati ei si care o cunosteau, cu toti cei care ar fi trebuit sa faca asa incat lucrurile sa mearga bine.Camera de filmat a fost agatata pe niste cabluri asa incat totul este filmat de sus,aparatul intra pe geamuri,pluteste pe holuri,imaginea,cand urca, se arde dand senzatia ca nu exista tavan ci stam sub cerul liber asa incat toti ne simtim neacoperiti,vulnerabili, priviti iar scrisoarea pe care Neli i-o scrisese mamei ei a fost citita de colega de camera, care avea o voce foarte asemanatoare.Toate astea iti dau senzatia ca Fata se afla inca prin Cismigiu, captiva, nelinistita si din simbolurile cu care s-a lucrat s-a ajuns la atmosfera de legenda.dar nu-i deloc legenda!