| ELEMENT3110 a întrebat:

Mă puteți ajuta cu niște informații despre facultatea de Geografie și Turism? (Pentru o prietena

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știm că te pasionează geografia, îţi place enorm să călătoreşti și că interesul tău cel mare este să știi cât mai multe despre turism. La specializarea Geografia Turismului ai șansa de a dezvolta aceste pasiuni. Practica în cele două stațiuni de cercetare, "Ion Gugiuman"- Rarău la altitudinea de 1560 de metri într-un cadru natural de excepție și Stațiunea "Simion Mehedinți" Tulnici (județul Vrancea) la altitudinea de 571 metri sunt unele dintre cele mai importante posibilități pe care le oferă facultatea pentru a cunoaște potențialul turistic al României. Drumeţiile şi aplicaţiile practice vor reprezenta deliciul celor 3 ani de studii. Vei afla secrete pe care orice geograf trebuie să le știe, studiind discipline precum Meteorologie și Climatologie, Hidrologie și Oceanografie, Cartografie. Dar pentru că cea mai mare curiozitate a ta este turismul vei învăța despre Geografia Turismului și a Serviciilor, despre Ecoturism, Geografie Rurală și Potențial Turistic al Spațiilor Rurale, toate acestea vor fi completate de cunoștințe de Contabilitate în Turism și de Management al Activităților Turistice. Posibilitățile de angajare te vor ajuta să îți continui pasiunea, poți să devii astfel profesor în învăţământul preuniversitar şi universitar, analist de mediu, analist în turism, analist teritorial, analist în probleme demografice, specialist în probleme de urbanizare, specialist în soluri şi utilizarea terenurilor, specialist în probleme de geopolitică şi economie mondială, meteorolog sau hidrolog.
Funda?

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

și ce vrea să facă cu ea? profesor de geografie? că alte oportunități îs cam inexistente. Ghid turistic? pentru asta n-ai nevoie de facultate ci să știi măcar încă o limbă străină pe lângă limba ta

| BilaRomânească a răspuns:

Aici sau la pachet,?