| Andrei63 a întrebat:

Ma puteti ajuta sa inteleg foarte bine definitia cuvantului ratiune?

2 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Definitia o ai,postata de cea VesnicRatacitoare; dar, spre a o intelege mai bine, poate ca te-ar ajuta sa stii ca,de regula,ratiunea se pune in antonimie cu sentimentul, cu simtirea:o interesanta scriitoare engleza are un roman cu titlul "Ratiune si simtire". Cand suntem in situatia de a opta pentru una din doua solutii, oscilam intre a alege ceea ce ne spune ratiunea si ceea ce ne spune inima, sufletul.Sa zicem ca iubesti o fata; inima iti da ghes:"E frumoasa,o iubesc!"; ratiunea iti sopteste:"E usuratica,uit-o!"Ei,problema e ca nu ascultam totdeauna de glasul ratiunii, iar urmarea ar fi ca suferim.Dar,ca sa recurg tot la literatura, unui scriitor, francez de data aceasta, Saint-Exupery spune ca vedem bine numai cu inima.As zice ca, ascultand-o, suferinta de dupa pare o dulce pedeapsa.Nu stiu daca te-am ajutat sa intelegi, dar macar am incercat.Numai bine.

| Siracuzia a răspuns:

Facultatea omului de a cunoaște, de a gândi logic, de a înțelege sensul și legătura fenomenelor; p. ext. judecată, minte.
Ce e asa de neinteles la ea?