| MatzzaaaEteeNaa666 a întrebat:

Mai TPU, de la ce vine abrevierea OK?(sau poate ca nu e abreviere)laughing. fundita.:*

Răspuns Câştigător
| DmXTeCkTrYs a răspuns:

Vine de la razboiul amrican la care se trimitea la baza de razboi cati militari au murit in razboi si se timitea 1k (1 kill) de ex. pana sa ajuns la 0k (0 kill) si acel 0 sa transformat in O si de aicea vine abrevierea OK care inseamna "bine"

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Zero ucisi " " 0 killed " sau O.K. = in greaca Ola Kala = Totul este bine. Pe mine ma dispera cand aud cuvantul ala aia mai lipsea ca romanii sa se prosteasca la cap cu cuvintele americaniilor, avem dreptul sa le zicem analfabeti daca le place sa combine limba straina cu cea romana.

| tinaHd a răspuns:

De la okey adica da:*

| madu1295 a răspuns:

''Ok'' nu e nicio abrevire. In limba engleza inseamna ''bine''. Depinde si contextul, dar intelesul e tot acelasi. happy

| Gentiana a răspuns:

"Okay" este un cuvant prezent in dictionarul limbii engleze si inseamna ceea ce toata lumea stie deja : aprobare, confirmare, acord sau ca adjectiv, acceptabil, adecvat, in regula, plus alte cateva intelesuri pe care le poti afla accesand dictionarul.

| thebeastwithfeelings a răspuns:

Okay happy
Care inseamna "Bine", adica esti de acord cu ceva, in legatura cu ceva.

| DmXTeCkTrYs a răspuns:

Funda?

| sabin89 a răspuns (pentru DmXTeCkTrYs):

Ne spui si noua sursa, please? De unde ai gasit explicatia asta?

| UnidoxTheSolutab a răspuns:

No one knows!

| AlexandruGabriel a răspuns:

Buna tomitzza, din cate stiu nu e o abreviere. Ceea ce iti pot spune e ca omseamna bine.Bine din engleza la noi e neologism deci...Gandeste-te un pic ceea ce vrei sa aflii! Sper ca am fost de ajutor.big grin

| marian5449 a răspuns:

O abreviere este o prescurtare, o reducere în lungime sau în conținut a unui cuvânt sau a unei expresii comune, des folosite. Abrevierea este apropiată de conceptul de acronim, dar nu este identică cu acesta, deși face parte din aceeași familie largă a prescurtărilor.