| AlexPanda123 a întrebat:

Maine voi da un test la romana din propozitia principala si cea insuficenta, predicativa si subiectiva.Ma poate ajuta cineva, as vrea un 8 macar dar vreau sa le invat bine.

Răspuns Câştigător
| dirtydancer700 a răspuns:

Având în vedere că pe TPU nu se fac teme si ca teoria dincolo de ce ti si-a predat la școală e pe internet, iti pot da un sfat.Limba română are cateva părți de vorbire mari si late care corespund unor alte părți, dar de propoziție. Poti sa le cauti pe internet.Tot ce trebuie tu sa faci e să înțelegi că o propoziție corespunde unui tip de parte de propoziție.Fraza trebuie delimitată in propozitii si la fel cum intr-o propoziție se regăsesc partile acesteia, asa intr-o fraza sunt propozitii care se pot identifica cu ajutorul unor întrebări.Ai spus la început de propozitii principale si secundare.Pentru asta trebuie sa cauti teoria. Daca urmezi sfaturile si indiciile mele ai garantat o notă intre 8 si 10.Depinde de tine.Bafta! Apropo.Mai mult de o jumătate de oră nu ar trebui să dureze daca înveți logic si lucrezi si cateva exemple.

| Salontanul a răspuns (pentru dirtydancer700):

Bravo! Pacat ca nu-ti pot da funda!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Uite un 8 de la mine. Aici nu se fac teme scolare. Pa!