| anonim_4396 a întrebat:

Mama, am iesit cu prietenii.
Am fost la o petrecere si mi-am adus aminte ceea ce mi-ai spus: **SA NU BEAU ALCOOL**.
Mi-ai cerut sa nu beau, avand in vedere ca trebuie sa conduc masina, si atunci am baut un suc.
Am fost foarte mandra de mine, ca am ascultat, cand cu drag mi-ai sugerat sa nu beau daca trebuie sa conduc, total contrar de ceea ce-mi spuneau prietenii...
Am facut o alegere sanatoasa si sfatul tau a fost corect.
Cand s-a terminat petrecerea, oamenii au plecat, conducand fara a fi in conditia de a face acest lucru.
Eu am luat masina mea, cu siguranta ca sunt in forma.
Nu puteam sa-mi imaginez, mama, ca ma astepta... ceva... neasteptat!
Acum sunt aici, intinsa pe asfalt si aud un politai care zice: "baiatul care a provocat accidentul era beat".
Mama, vocea lui mi se pare atat de indepartata... Sangele meu e intins peste tot, si incerc din toate puterile mele sa nu plang.
Aud medicii care spun: "Aceasta fata nu va supravietui"¿
Sunt sigura ca baiatul care conducea cealalta masina nici macar nu-si putea imagina... in timp ce mergea cu viteza maxima...
Pana la urma el a decis sa bea si eu acum trebuie sa mor...
De ce oamenii fac toate acestea, mama? Stiind foarte bine ca pot distruge alte vieti?
Durerea o simt ca pe un milion de pumnale care-mi sunt infipte toate odata. Spune-i surorii mele sa nu se sperie, spune-i tatalui sa fie tare.
Cineva trebuia sa-i spuna acelui baiat ca nu poate conduce masina dupa ce a baut.
Poate daca ai lui i-ar fi spus toate astea, eu acum n-as fi murit...
Respiratia mea incepe sa fie din ce in ce mai slaba, si incepe sa-mi fie frica.
Acestea sunt ultimele mele momente, si ma simt asa de... disperata.
Mi-ar fi placut sa pot sa te imbratisez, mama, in timp ce sunt intinsa aici pe asfalt, murind.
Mi-ar placea sa-ti spun ca te iubesc pentru asta...
Te iubesc, si... adio.

**ACESTE CUVINTE AU FOST SCRISE DE O JURNALISTA PREZENTA LA ACEST ACCIDENT.**
**FATA, INAINTE DE MURI, A SOPTIT ACESTE CUVINTE, IAR JURNALISTA LE-A SCRIS...SOCATA.**
**ACEASTA JURNALISTA A INCEPUT O CAMPANIE IMPOTRIVA "CONSUMULUI DE ALCOOL LA VOLAN"**
**DACA ACEST MESAJ AJUNGE LA TINE SI-L STERGI... POTI PIERDE OCAZIA, CHIAR DACA NU ESTI UN BAUTOR, DE A FACE ALTE PERSOANE SA INTELEAGA CA PROPRIA TA VIATA ESTE IN PERICOL.**
**ACEST MIC GEST POATE FACE DIFERENTA.**

Răspuns Câştigător
| ---droid-kid--- a răspuns:

Ianinte sa citesc asta plangeam k viata mea e un mare ***.am citit acum plang in hohote... dc? pentru ca unii sunt batuti in cap...(ma refer la cei care au condus sub influenta alcoolica)cryingcryingcrying

77 răspunsuri:
| Larisa_8916 a răspuns:

Ce tampenie, nici nu ma obosesc sa citesc tot, am citit 2 randuri si deja m-am comvins, pacat ca ti ai irosit timpulpentru a scrie o asa mare prostie.

| Emanuellaa a răspuns:

Saraca fata... Nici nu-mi pot imagina cum e sa nu-i ai pe cei dragi aproape atunci cand mori... crying

| Emanuellaa a răspuns:

Nu se mai poate sa traiesti cu oamenii beti. Ei fac tot posibilul sa se dea mari... in timp ce altii mor din cauza mandriei lor de nenorociti...sad

| Powpow a răspuns:

Trist,acesta e un mesaj pentru toti "smecherii", se vede,sad in loc sa faca asta mai publica arata in ziare tatele lu' zavoranca...doar in cuvant poate descrie asta ...Romania

| tomabogdan a răspuns:

Mega trist dar cand omul beat se trezeste si realizeaza ce a facut o sa aiba numai cosmaruri cu asta si cred ca nu sa uite asta.saraca

| ilovecandy a răspuns:

E prea trist oameni buni...cum mor oamenii nevinovati din pricina altor tampiticryingprea trist ca sa nu plangicrying

| ZuZulache a răspuns:

E atat de trist si totusi atat de adevarat
cred ca ramai marcat pe viata si ca jurnalist
FARA CUVINTE!
Dumnezeu sa o odihneasca!

| Daiana_4041 a răspuns:

Cand ma gandesc ca unii prosti vor sa-si dea capat zilelor, ca vor sa moara altii ar da orice sa mai traiasca iar noi care avem atat de multe nu putem aprecia ce avem si distrugem.
Asta-i omul asa-i omul poate cea mai evoluata si mai puternica fiinta dar si cea mai rea si cea mai netrebnica.
Si din cauza netrebnicilor mor cei nevinvati.

| Daiana_4041 a răspuns:

Si promit sa-l public peste tot pe unde pot

| SeXyBoYzS a răspuns:

Trist ca dracu! dar...eu n-am plansoh go on

| TwilightShot a răspuns:

Ooh... imi pare rau! asa se intampla cu copiii care nu asculta... e tare emotionant sad sorry :crying:

| Meli300 a răspuns:

Ce trist...sad

| Cosminnn91 a răspuns:

Oo sad chiar m-a impresionat aceste cuvinte.

| LALALALASONG a răspuns:

Fff frumoshappy fara cuvinte