| alexaalexandraa a întrebat:

, Mamă, am ieșit cu prietenii.
Am fost la o petrecere și mi-am adus aminte de ceea ce mi-ai spus: „SĂ NU BEAU ALCOOL".
Mi-ai cerut să nu beau, având în vedere că trebuie să conduc mașina, și atunci am băut un suc.
Am fost foarte mândră de mine, că am ascultat, când cu drag mi-ai sugerat să nu beau dacă trebuie să conduc, total contrar de ceea ce-mi spuneau prietenii…

Am făcut o alegere sănătoasă și sfatul tău a fost corect.
Când s-a terminat petrecerea, oamenii au plecat, conducând fără a fi în condiția de a face acest lucru.
Eu am luat mașina mea, cu siguranța că sunt în forma.
Nu puteam să-mi imaginez, mamă, că mă aștepta… ceva… neașteptat!

Acum sunt aici, întinsă pe asfalt și aud un polițist care zice: "băiatul care a provocat accidentul era beat".
Mamă, vocea lui mi se pare atât de îndepărtată… Sângele meu e întins peste tot, și încerc din toate puterile mele să nu plâng.
Aud medicii care spun: "Această fată nu va supraviețui".
Sunt sigură ca băiatul care conducea cealaltă mașină nici măcar nu-și putea imagina… în timp ce mergea cu viteză maximă…
Până la urmă el a decis să bea și eu acum trebuie să mor…
De ce oamenii fac toate acestea, mamă? Știind foarte bine că pot distruge alte vieți?
Durerea o simt ca pe un milion de pumnale care-mi sunt înfipte toate odată. Spune-i surorii mele să nu se sperie, spune-i tatălui să fie tare.

Cineva trebuia să-i spună acelui baiat că nu poate conduce mașina după ce a băut.
Poate dacă ai lui i-ar fi spus toate astea, eu acum n-aș fi murit…
Respirația mea începe să fie din ce în ce mai slabă, și începe să-mi fie frică. Acestea sunt ultimele mele momente, și mă simt așa de… disperată…
Mi-ar fi plăcut să pot să te îmbrățișez, mamă, în timp ce sunt întinsă aici pe asfalt, murind.
Mi-ar plăcea să-ți spun că te iubesc. Pentru asta…
Te iubesc, și… adio."

"Textul de mai sus a fost scris de o jurnalistă martoră la un accident auto provocat de un şofer băut. Ea a iniţiat campania online împotriva consumului de alcool la volan."

11 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

Sunt mii şi milioane de texte asemenea acestuia şi tot degeaba. Poţi să'l postezi oriunde vrei tu, oricând, că cei care sunt indiferenţi azi, aşa vor fi mereu.
happy.

| alexaalexandraa explică (pentru Tweetymrrr):

Asa este, ai dreptate. Doar ca m-a impresionat foarte mult si de asta l-am postat. Aceia asa vor ramane, clar!

| Tweetymrrr a răspuns (pentru alexaalexandraa):

Nicio problemă, oricum tu poţi posta orice vrei. Nu trebuie' să'i bagi în seamă pe toţi cei ca je, care comentează aiurea.
Zi faină.

| TrendyHedgehog a răspuns:

Foarte frumos dar am si eu o intrebarebig grinc a urcat fata in masina daca stia ca soferul era beat?

| alexaalexandraa explică (pentru TrendyHedgehog):

Nu ai inteles, imi pare rau.

| Maidanezul a răspuns:

Mai este o poveste pe la Religie o fata pleaca cu masina dar prietenii erau bauti mama ii spune sa il ia pe "Dumnezeu cu ea "fata ii raspunde ca masina este plina si loc este in portbagaj.Se alege praful de masina si portbagajul intreg.Morala ce sa zic =o poveste. Realitatea niste nenorociti inconstienti teribilisti care omoara lumea.Mai era un caz la TV cu niste pusti ca pe aici dorea sa dea mare la prietena lui Calca pedala si tup pe trotuar lasa late 2 femei si "boracii din carut" si nemernicul ridea.Ai bani justitia te apara cind o dai in hais.Vezi cazul cu nemernicul ala care se distra dind cu masina peste lume.Stiu ca vei zice ca este in libertate ca mamaica lui iubitoare este sorina placinta si legea nu se aplica. Crestinismul ne invata la iubire dar cind tabara golanii pe mine mor cu ei de beregata.Eu as fi de acord cu Legea Talionului.si sa vezi ce miei vor fi.De ce

| alexaalexandraa explică (pentru Maidanezul):

Da, unuia care conducere sub influenta alcoolica ar trebui sa i se aplice o pedeapsa mult mai aspra, ca poate de asta se ajunge la asa tragedii. Sunt incostienti, ar trebui sa se gandeasca inainte sa conduca bauti masina, la ceilalti mai mult, pentru ca de obicei, mor oamenii nevinovati. Dupa parerea mea, cel mai bine ar fi sa nu se consume alcool deloc, ar fi mult, mult mai bine. Pacat.

| Maidanezul a răspuns (pentru alexaalexandraa):

Se vede ca ochisorii tai aia mititei nu au vazut si pe zurbagiul ala care fugea cu 236 km/h si nu era tata mosu cu caruta cu cai ca lesinau animalele.Din pacate justitia da rateuri ca trabantul stricat si de aici incepe neincrederea omului in justitie, mai se dau ex cu niste preoti care fac cine stie ce dracii si toti sunt bagati in ac oala. Uite cite ex de jaf cu banul public si ioc puscarie si ei indeamna la rau si tara se duce de ripa, Pacat de biata tara ca muntii nost... ma grabesc sa plec la piata

| alexaalexandraa explică:

Nu am cum sa-ti dovedesc daca era jurnalista beata sau nu. Asta am gasit, asta am postat.

P.S Succes! laughing

| がさいゆの a răspuns:

Bravo! Ce mai scenariu de nota 10

| alexaalexandraa explică (pentru がさいゆの):

Nu este un scenariu care l-am inventat eu. L-am gasit si eu si m-a impresionat, de asta l-am postat. Nu vreau sa te impresionez pe tine sau pe altcineva. Ma gandesc ca poate invata cineva ceva din asta, dar cred ca doar ma gandesc! Multumesc oricum. Apreciez felicitarea!