| Adhaara a întrebat:

MATEMATICA: daca am expresia "-lgx=a", iar valoarea lui a o cunosc(de ex 4) si logaritmul este in baza 10, cum aflu valoarea lui x?

3 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Când studiam logaritmii la școală, ca să nu fac confuzie, aveam mereu un exemplu în minte: logaritm în baza 2 din 8 este 3, pentru că 2^3=2x2x2=8, deci în cazul exemplului tău, x este 10^4 sau 10^a(^ semifică „la puterea").
PS: LG înseamnă mereu logaritm în baza 10, iar ln înseamnă logaritm în baza e.

| Adhaara explică (pentru anamariarot):

Cu LG si ln stiam si eu, am scris ca sa nu fie confuzii pentru altii...dar logaritmul meu are si minus in fata deci nu este exact cum ai spus tu solutia, mersi oricum de ajutor

| anamariarot a răspuns (pentru Adhaara):

Ba da, așa este, dar pui minusul în fața rezultatului, pentru că x-ul tău trebuie să fie mai mare decât 0. E una dintre condițiile de existență ale logaritmilor