| LoveMadScience a întrebat:

Medicina Generala sau Medicina Dentara
Ce ati alege voi? Strict opinia... fara alte digresiuni.
Funda happy

4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Medicina Generala.

| Tinna666 a răspuns:

Medicina Dentara

| Kettolix a răspuns:

Mie imi place medicina generala. E mult mai deschisa si pe gustul meu. Si eu as vrea sa fac medicina, dar mereu sunt foarte multi dornici, si prea putine locuri

| GheorghiuIoana a răspuns:

Buna!
Si eu m-am gandit la un moment dat sa aleg dintre cele doua optiuni, eu fiind o tipa foarte interesata de medicina. Dupa ce am stat sa ma gandesc mai bine din toate punctele de vedere, am ajuns la o conluzie.
Medicina generala este mult mai voluminoasa decat dea dentara. Ai mai mult de invatat pentru ca ea cuprinde o arie variata de alte subdomenii.(Daca te duci la un doctor, ar trebui sa isi dea seama din o gramada de posibilitati cam ce ai avea, si sa iti dea un tratament saisfacator.)
Daca vorbim pe plan financiar, in Romania sunt platiti ceva mai bine medicii stomatologi decat cei de medicina generala. In schimb, daca ai dori sa te stabilesti intr-o tara straina si crezi ca te-ai acomoda cu toate conditiile de acolo, poti alege dupa preferinta dintre cele doua. Amanadoua sunt foarte bine platite din cauza ca medicii de acolo sunt mult mai respectati decat aici.
O alta chestie ar fi care iti place tie mai mult si care te atrage. Trebuie sa simti cam ce ti-ar placea sa faci zi de zi, faca sa te plictisesti prea usor, mai ales ca e nevoie de rabdare pentru a lucra cu oamenii.
Mult succes! happy