| IntunericLuminita a întrebat:

Medicina veterinara sau dentara?
As aprecia niste pareri de la persoane care studiaza la una dintre aceste 2 facultati, care au terminat sau cunosc persoane dintr-unul dintre aceste domenii. Rog seriozitate si va rog, daca nu aveti nicio legatura cu medicina (de oricare fel) nu aruncati cu opinii auzite pe la coltul blocului ca din astea am destule.
Problema mea este urmatoarea: aproape toata viata nu am stiut la ce vreau sa dau sau ce sa fac cu viata mea. Cel putin am stiut ca nu vreau sa dau la politie sau sa lucrez intr-un birou invartind hartii. Cand eram mica imi doream sa fiu medic veterinar intrucat iubesc animalele si pana la urma am zis ca aici voi da, insa sunt cam descurajata de faptul ca dureaza 6 ani si apoi nu ajungi sa fii platit cu prea mult, chiar si dupa mult timp. Oare chiar asa e? Nu conteaza ca e mult de invatat, sunt dispusa, insa ma intreb uneori daca merita, pentru ca pana la urma pot avea oricate animale vreau si avand alt job. Initial am zis ca nu m-as vedea facand altceva si imi asum faptul ca nu voi fi bogata. Totusi, de o vreme tot aud de medicina dentara si sunt oarecum tentata. Mi se pare interesant ca se fac operatii care necesita indemanare, adica chiar fac ceva concret. De asemenea stiu ca in acest domeniu se poate castiga foarte mult, pentru ca orice operatie la dinti este costisitoare, stiu asta din experienta.
Ce sa aleg? Nu cred ca as avea probleme cu admiterea la vreo una dintre ele si nici in facultate cu materiile. Am auzit ca sunt foarte multi care dau si de la uman si a fost totul in regula. Presupun ca majoritatea ar alege la dentara dar na, doresc sa mai aud pareri.

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! La mine nu e valabil cazul de a fi studenta la medicina dentara, însă sunt studenta la medicina generală. Am fost intre veterinara și generală. Dar am ales medicina generală din considerentul ca mi-a placut mai mult și oricât îmi sunt de dragi animalele nu cred ca as fi putut face fata la veterinara.
Am considerat ca animalele, la un tratament medical reacționează instinctiv, iar dacă sunt de dimensiuni mari îți este foarte greu și sa le asiguri ca totul este in regula și sa faci manopera corect.
La noi nu prea se practica ideea de asistent, adica o persoana care sa te ajute la proceduri.
Dentara e frumoasa datorită manualitatii meseriei.
Acum tu alegi cu cine și unde îți place sa lucrezi mai mult.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Medicina veterinara, mai ales daca iubesti animalutele.

Răspuns utilizator avertizat