| TheCritic a întrebat:

Zilele acestea imi tot auzeam prietenii ca au ultimul clopotel sau ca e ultimul clopotel. Ce inseamna acest ultim clopotel si ce se face? Ce se face in clasa, la festivitate, etc? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| CrissNico a răspuns:

Se face la sfarsitul clasei a 8 a si a 12a.
In clasa a 8 a clasa mea inmanat o cheie facuta din lemn celor de a saptea ce urmau sa ne ia locul; cheia aia trebuia sa ii motiveza si sa ii ajute la examanul de capacitate.
Iar apoi se striga ultimul catalog la care fiecare spuneam "prezent".
Iar in a 12a presupun ca se striga catalogul clasei si se face tot o festivitate ceva, nu stiu sigur iti spun peste 2 ani cand ajung in a 12a laughing
In fine, " Ultimul Clopotel " este practic ultima zi in care mai stai cu colegii tai inaintea examenului / bacului si a banchetului.
Este ultima voastra zi ca si colectiv inainte ca fiecare sa se duca la liceu sau facultate happy
Daca esti in scoala generala petuiesti colegii pentru ca la liceu dai de tot felul de oameni si toti se schimba, prifita cat poti de momentele acelea frumoase, eu as da timpul inapoi acum dar nu pot happy
In fine, sper ca te-am lamurithappy

3 răspunsuri:
| iuyugu a răspuns:

Ultimul clopotel... e un rol unde arata ca va veni vara ( vacanta mare )

| GoodDay9 a răspuns:

Daca esti in clasa a 8 sau a 12, ultimul clopotel insemnand ca va fi ultima zi petrecuta impreuna cu colegii la scoala, pentru ca dupa fiecare isi va vedea de drumul sau in viata.Vine capacitatea/bacalaureatul, admiterea la facultate.Asta a fost parerea mea happy.

| FataDeCiocolata a răspuns:

Acest cuvant pote avea mai multe sensuri poate insemna,, ultima brfa,,, ultimele stiri, sau poate insemna sfarsitul a ceva si inceputul a alt ceva, cum ar fi o ora de curs, un semestru, etc! Vezi in ce context e pus!