| flowe81 a întrebat:

Nu-i asa ca sistemul nostru de invatamant e la pamant? elevul roman e pus sa invete pentru note,trebuie sa digere multa multa teorie,iar cand iese din liceu habar nu are ce sa faca,unde sa mearga,ce studii sa aleaga,e complet dezorientat.iar aceste lucruri se concretizeaza in rezultatele de la bac:sunt dezastruoase. elevul roman are media 10, fara a avea o cultura impresionanta si fara a munci pana sudoarea ii curge de pe frunte, in timp ce un copil care invata mereu si e destept are de pierdut.voi ce credeti?

7 răspunsuri:
| Mann02 a răspuns:

Rezultatele de la bac se datoreaza in mare procent copiilor pentru ca nu invata, pe urma profesorilor care la fel in procent ridicat nu predau cum ar trebui. Si da, sistemul nostru e cam praf, incepand cu motivatia profesorilor si alocatiile copiilor si pana la faptul ca nu isi gaseste lumea de munca dupa ce termina un liceu...

| mixxjim a răspuns:

Cum ai face tu sa fie invatamantul pentru a nu mai fi la pamant?

| eusicumine_4355 a răspuns:

Nu mai invata nimeni.Acuma se invata pentru o bucata de hartie, in nici un caz pentru o meserie sau o pasiune care-ti place.In general dupa clasa a 8 te profilezi pe liceul care are specializarea cea mai banoasa, apoi cls 9-10 nu inveti nimica ca e invatamant obilgatoriu.Si in a 11 te trezesti ca n-ai invatat nimica.Ca apoi sa dai vina pe oricine apuci numai pe tine nu.Eh...viata de liceu, de oras e chiar seductiva, pentru fiinte fara un pic de personalitate

| Skm a răspuns:

happy Sistemul nu e praf. Era deja aşa. Doar că înainte se ascundea. Nici în anii precedenţi nu se învăţa, nici atunci nu se dădeau note „corect şi obiectiv", nici înainte profesorii (nu toţi) nu-şi ţineau orele aşa cum trebuie. Singura diferenţă între un elev ce a absolvit liceul în anul 2007 cu nota 9, 50 şi unul din 2011 cu nota 5 este că primul a PUTUT să copieze. E simplu.winking

| mixxjim a răspuns (pentru Skm):

De-asta e invatamantul la pamant, pentru ca se considera ca doar copiind poti lua mari la bac, si nu invatand. bac s-a dat dintotdeauna in tara asta, cred ca stii asta, nu doar din 2007 incoace si chiar daca nu-ti vine a crede, sa stii ca sistemul nu a fost mereu asa si chiar se si lua bacul pe invatatura, nu pe copiat

| Skm a răspuns (pentru mixxjim):

Păi ai dreptate, însă şi acum „se şi ia" pe învăţătură. Dovada: elevii care în 2011 au luat note (destul de) mari. happy

| speşăl a răspuns:

Cine il pune sa invete? Asta inseamna ca nu are memorie sau ca e prost si intelege ce invata, a da este imatur daca nu stie unde sa se duca si sa se descurce laughing nici treaba cu media 10 nu se poate lua in calcul, gandeste-te la istorie geografie si restu.De ce are de pierdut un copil care invata mereu? Am pus destule intrebari, acum raspunsul: gresesti, invatamantul se tine destul de bine si destul de sus. Din punctul meu de vedere, toti cei care iau bacul au o sansa in viata.