| mimitza_7330 a întrebat:

Nu inteleg nimic la romana cu cazurile acelea... imi spuneti va rog intrebarile pentru care sa pot afla cazurile sau functiile sintactice.

Răspuns Câştigător
| YoAnNa a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Cazul_nominativ Cazul nominativ
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cazul_dativ Cazul dativ
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cazul_vocativ cazul vocativ
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cazul_genitiv Cazul genitiv
Ai si cazurile si functiile la fiecare! Bafta! :*

12 răspunsuri:
| vintageheart a răspuns:

Salut!happy

Tot ce trebuie sa faci este sa le iei logic:
-Cazul Nominativ:cine? ce?
Exceptiebig grinaca substantivul raspunde la intrebarea ce?, dar la intrebarea cine? raspunde alt substantiv atunci subst la care ai pus intrebarea ce? este in ca Acuzativ.

-Cazul Genitiv:a, al, ale, ai cui?

-Cazul Dativ:cui?

-Cazul Acuzativ:-restul intrebarilor existente

-Cazul Vocativ:-nu are intrebare insa este despartit intotdeauna de virgula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deea, nu in intrebari sta rezolvarea problemei, trebuie sa ai fixate bine notiunile teoretice, in manual ai niste exemple bune, daca mergeti pe Humanitas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maine am teza la Romana si nu stiu intrebarile la cazuri; Daca le stie careva, va rog sa ma ajutati.Asta imi trebuie daca lipsesc la ore laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le ai pe net deeeeeeeeeeee...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nominativ=cine? genitiv=a, al, ai, ale cui? dativ=cui vocativ=o strigare bafta la test Mimitza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta-le pe net daaaaaaaaaaaaaaaa l-)l-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tre sa stii intrebarile.si oricum cauta pe net, asa am facut si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subiect raspunde la intrebarile cine, ce, de exemplu,, mimita eproasta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti proasta sau prost

| Ultras_Craiova_madauu_1998 a răspuns:

Prostia nu are limite

| MissSara a răspuns:

Ai, un manual pentru fiecare ora de la școala
La limba Romana vei gasi lectia acolo
Succes