| qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm1 a întrebat:

am ajuns la numeralul adverbial,distributiv, multiplicativ la lb romana dar in carte nu sunt functiile sintactice si nici profesoara nu ni le-a dat iar cand le-am cautat pe net nu am gasit mai nimic... puteti sa imi spuneti cazurile si functiile sintactice ale acestora si cu exemple? sau poate stiti vreun site care ma poate ajuta...

Răspuns Câştigător
| Domy10 a răspuns:

Sall poate gasesti ceva aici http://wiki.ro-en.ro/doku.php?id=romana:gramatica:numeralul

1 răspuns: